Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).
Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).
W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.
Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.
Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.
Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.
Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.
Pokaż więcej
Ceny mieszkań sprawiają, że wielu młodych ludzi nie ma szans nawet na zaciągnięcie kredytu bez pomocy rodziny. Często praktyką jest przekazywanie młodym pieniędzy na rzecz wpłaty własnej, jednak może się tu kryć pewna pułapka. Darowizny takie objęte są bowiem podatkiem, ale jest sposób na to, aby nie musieć go płacić.
Coraz więcej seniorów boryka się z niepewnością dotyczącą swoich przyszłych emerytur. Malejące świadczenia i rosnące obciążenia systemu emerytalnego budzą pytania o jego stabilność i perspektywy na najbliższe lata. Polskie emerytury stoją w obliczu poważnych wyzwań, które mogą wpłynąć na jakość życia milionów osób. Jakie mechanizmy i czynniki determinują przyszłość rynku świadczeń w Polsce?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił się wyliczeniami, z których jasno wynika, który wariant renty wdowiej najbardziej się opłaca. To świadczenie, z którego korzysta wielu Polaków, a więc dobrze mieć tę świadomość. Powinni o tym wiedzieć szczególnie seniorzy.
Problemy z błyskawicznymi płatnościami? W piątkowe popołudnie wielu użytkowników systemu mobilnego Blik zaczęło raportować poważne trudności z jego działaniem. W sieci zawrzało – pojawiły się dziesiątki doniesień i tysiące zgłoszeń. Co dokładnie się wydarzyło i kogo objęła awaria?
Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił interweniować w sprawie kontrowersyjnych praktyk, jakich miał dopuścić się m.in. mBank, a o których głośno zrobiło się w połowie czerwca. W serwisie X popularność zdobyło rzekome skierowanie na badania, jakie bank wystawił klientowi ubiegającemu się o kredyt hipoteczny. Już wtedy podążyliśmy tym tropem i okazało się, że sprawa nie jest tak kontrowersyjna, jak mogłoby się wydawać, jednak RPO właśnie teraz postanowił działać.
Ceny ciepła systemowego rosną, a rządowa tarcza, która dotąd chroniła portfele Polaków, przestała obowiązywać. Nadchodzą realne podwyżki czynszów, które mogą mocno uderzyć po kieszeni. Co się zmieniło i dlaczego teraz trzeba przygotować się na więcej?
Katarzyna Pełczyńska-Nąłęcz to bez dwóch zdań jedna z najaktywniejszych członkiń rządu. Choć jej resort nie nie należy do tych, które przyciągają najwięcej medialnej uwagi, to proponowane przez nią ustawy są wyrazem czegoś, czego zdaje się, że coraz bardziej brakuje Donaldowi Tuskowi – słuchu społecznego. Ministra w najnowszym wywiadzie przedstawiła pomysł na zwiększenie dochodów państwa – służyć mają temu nowe podatki.
Nauczyciele dwóch przedmiotów znaleźli się w trudnym położeniu. Redukcje etatów wynikają nie tylko z postępującego niżu demograficznego, ale również z reform wprowadzonych przez nowy rząd po objęciu władzy w 2023 roku. Już teraz wiadomo, które grupy pedagogów mogą w najbliższym czasie stracić pracę. Część z nich rozważa zmianę zawodu lub podjęcie dodatkowych studiów, aby móc dalej pracować w systemie edukacji.
Komisja Europejska ogłosiła najważniejszy strategiczny dokument w Unii Europejskiej, który zdeterminuje jej politykę w nadchodzących latach. Zaprezentowany został wieloletni budżet na lata 2028-2034 o wielkości 2 bilionów euro. Polski rząd przekonuje, że jego struktura jest wyjątkowo korzystna dla Polski, a minister finansów twierdzi nawet, Polska jest największym beneficjentem nowych ram budżetowych UE.
Ustawa o jawności cen ofertowych od 11 lipca obowiązuje tylko nowo wystawione na sprzedaż mieszkania. Ceny większości pozostałych ofert zostaną ujawnione we wrześniu. W teorii rząd ma więc półtora miesiąca na to, by naprawić błędy, które popełniono w ustawie o jawności cen ofertowych, a o których ostrzegaliśmy jeszcze w kwietniu br. Niestety obawy się potwierdziły i na razie jawność cen ofertowych na dane.gov.pl to istny chaos.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało, że w Radzie Dialogu Społecznego doszło do sytuacji absolutnie bezprecedensowej w całej dziesięcioletniej historii tego ciała. Pracownicy i pracodawcy po raz pierwszy jednomyślnie przyjęli uchwałę. Jest to jednak gorzki tryumf zgody – strony porozumiały się bowiem w odrzuceniu propozycji wysuwanych przez rząd, który z RDS miał uczynić platformę do obwieszczania swoich decyzji.
Afera mieszkaniowa Karola Nawrockiego nie pozbawiła go prezydentury, ale zwróciła uwagę opinii publicznej na problem, który często i niezasłużenie jest pomijany – koszty opieki w Domach Pomocy Społecznej są na tyle wysokie, że mogą sobie pozwolić na nie tylko zamożne rodziny. Problem będzie narastał wraz ze starzeniem się społeczeństwa, jednak ministerstwo rodziny chce temu – przynajmniej częściowo – zaradzić.
Ważą się ustawy mrożącej ceny energii po październiku br. i wiele wskazuje na to, że prezydent może jej nie podpisać – zapisy w zakresie maksymalnej ceny prądu trafiły bowiem do tego samego aktu, który reguluje także odległość od zabudowy, w jakiej można stawiać wiatraki. Mrożenie cen energii nie jest jednak jedyną inicjatywą, jaką rząd planuje na nadchodzące sezony grzewcze, a która ma uchronić kieszenie Polaków przed nadwyrężeniem.
Sieć Biedronka przygotowała zestaw promocji, które z pewnością przyciągną tłumy do sklepów. Najnowsza akcja, startująca w czwartek 10 lipca, przynosi jeszcze więcej korzyści: obniżki cen, gratisowe produkty oraz wyjątkowy voucher o wartości 20 zł, który można wykorzystać w przyszłym tygodniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na kartę lojalnościową Moja Biedronka – posiadacze tego programu mogą liczyć na dodatkowe oszczędności i dostęp do specjalnych ofert, które uczynią zakupy jeszcze bardziej opłacalnymi.
W kontekście zapaści demograficznej często umyka nam, jak wiele zostało już bezpowrotnie utracone. Że prognozy demograficzne to nie prognozy pogody i sprawdzą się na pewno, a jeśli liczba Polaków w perspektywie np. dwóch dekad będzie inna, niż się ją dziś projektuje, to raczej wyłącznie na niekorzyść. Budzi to obawy o przyszłość systemu emerytalnego i transformacji rynku pracy, jednak zapominamy, że z problemami borykają się współcześni seniorzy – tu i teraz.
Działki ROD to alternatywa własnego podwórka i ogródka zwłaszcza dla osób mieszkających w blokach. Polacy uwielbiają przesiadywać tam nie tylko, gdy pozwala na to pogoda. Okazuje się, że czynność, na jaką decyduje się tam wielu z nich, jest niedozwolona. Za takie zachowanie grozi nawet 5 tys. zł mandatu. Wielu Polaków wciąż nie ma o tym pojęcia.
Choć mogłoby się wydawać, że aby dostać emeryturę, należy przepracować co najmniej kilkadziesiąt lat, zdarzają się odstępstwa od reguły. Zasiłek mogą otrzymać także osoby, które na rozwój swojej ścieżce zawodowej poświęciły naprawdę niewiele czasu, bo zaledwie jeden dzień. Kwota nie pozostawia wiele do życzenia.
Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu hipotecznego to dla wielu niełatwe zadanie. Już samo zrozumienie zasad dotyczących oprocentowania i marży może wielu z nas sprawić kłopoty. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy eksperta. Adam Mision z firmy Expander, który na co dzień doradza klientom starającym się o kredyt hipoteczny, w rozmowie z portalem Biznes Info tłumaczy m.in. kiedy nie brać kredytu z udziałem małżonka. Wyjaśnia też, jak poprawić zdolność kredytową, jeżeli w przeszłości mieliśmy niespłacone zobowiązania, które widnieją w naszej historii w Biurze Informacji Kredytowej.
W polskim sektorze bankowym, zwłaszcza w bankowości konsumenckiej, zachodzą diametralne zmiany, które mogą pozostawać w dużej mierze niezauważone przez zwykłych Polaków. Szybka adaptacja w Polsce nowinek technicznych w sferze finansów osobistych skłania coraz większą liczbę banków do gruntownej przebudowy tego, jak działają ich placówki. Coraz częściej w Polsce po wejściu do oddziału banku, możemy dowiedzieć się, że jest to placówka bezgotówkowa.
Zmiany, które nadchodzą, mogą zupełnie przekształcić rzeczywistość tysięcy starszych osób w Polsce. Nowe propozycje niosą ze sobą szereg nieoczywistych konsekwencji. Czy rzeczywiście będzie to krok w stronę godniejszej starości?
W Senacie trwają prace nad ustawą, która miałaby wprowadzić kolejne świadczenie dla Polaków. Tym razem skorzystają nie tylko rodzice. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na obywatelską petycję i w końcu zyskała zainteresowanie w gronie polityków, zwłaszcza tych z partii Prawo i Sprawiedliwość. O co dokładnie chodzi i jakie są główne założenia projektu ustawy?
Trwa gorący sezon ślubny, a nowożeńcy prześcigają się w pomysłach na zaskakujące atrakcje dla gości. Coraz więcej par decyduje się również na bardziej spektakularne rozwiązanie — organizację ceremonii za granicą. Jednym z popularnych kierunków jest Grecja. Ile kosztuje tam ślub? Cena może być naprawdę zaskakująca.
Rodzice wiedzą doskonale, z jakimi wydatkami wiąże się pójście ich dzieci do szkoły. I choć rozpoczęły się wakacje i o kupowaniu nowych książek czy przyborów nikt z nich nie myśli, to o ważnym terminie powinni pamiętać. Już od 3 lipca mogą złożyć wniosek o wsparcie finansowego dla uczniów. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy.
Jedna z największych reform finansowych w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Zmiana wskaźnika, która na pozór wydaje się techniczna, wpłynie na zawartość portfeli milionów kredytobiorców. Nowy wskaźnik POLSTR zastąpi dobrze znany WIBOR. Czym różni się od poprzednika i jak wpłynie na wysokość kredytów hipotecznych?
Przepisy, które realnie odbiją się na portfelach Polaków, dopiero teraz wchodzą w życie. Od 1 lipca 2025 r. wszyscy odbiorcy energii elektrycznej otrzymają wyższe rachunki. Decyzją Donalda Tuska przepisy zawieszające ważną opłatę wygasły wraz z końcem czerwca. Zmiany objęły różne sfery życia – od zdrowia, przez egzaminy, aż po codzienne zakupy. Ile wyniosą nowe stawki w zależności od zużycia prądu? Część Polaków odczuje je bardziej niż inni.
Ciche decyzje ZUS dotyczące ważnego świadczenia mogą zmienić sytuację finansową tysięcy Polaków. Zmiany w systemie już na horyzoncie – kto powinien mieć się na baczności?
Akt o usługach cyfrowych (DSA) to jedno z trzech unijnych rozporządzeń – obok aktu o sztucznej inteligencji oraz akt o rynkach cyfrowych – które mają przesądzić o nowym technologicznym otwarciu dla Unii Europejskiej. Otwarciu, w którym Wspólnota odzyskuje zatraconą na rzecz USA i Chin konkurencyjność i suwerenność, ale też chroni swoich obywateli. Niestety, choć termin na wdrożenie DSA minął 1,5 roku temu, w Polsce odpowiednie ustawy nadal nie zostały przyjęte. Zapytaliśmy ministerstwo cyfryzacji o przyczyny.
Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce od lat budzą ogromne emocje. Jedni podkreślają, że należą im się podwyżki za ciężką pracę w stresujących warunkach, inni odpowiadają, że przedstawiciele zawodu, którzy korzystają z dwóch miesięcy wakacji, mają wystarczające zarobki. Związkowcy żądają podwyżek dla przedstawicieli oświaty. Co na to ministerstwo?