Polska to jeden z najstarszych krajów Europie. Cechuje ją niezwykłe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Aktualną stolicą Polski jest Warszawa, a głową państwa jest prezydent Andrzej Duda. Dotychczasowy rząd składał się z przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość, jednak z uwagi na niedawne wybory parlamentarne należy się spodziewać, że wkrótce powstanie nowy rząd. Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, nasz kraj to demokratyczna republika parlamentarna.
Polska położona jest w Europie Środkowej. Na północy kraju znajduje się Morze Bałtyckie, do którego dostęp stanowi ważny element rodzimej gospodarki. Rzeczpospolita graniczy łącznie z siedmioma państwami. Są to Niemcy (na zachodzie), Czechy, Słowacja (na południu), Ukraina, Białoruś, Litwa (na wschodzie) oraz Rosja (na północy) przez obwód królewiecki.
Polska jest krajem stosunkowo homogenicznym, bo aż 97% społeczeństwa to Polacy. Dominuje religia katolicka, a walutą jest polski złoty. Rzeczpospolita Polska jest ponadto członkiem Unii Europejskiej oraz wielu ważnych organizacji międzynarodowych.
Gospodarka Polski rozwija się dość dynamicznie na wielu obszarach, a PKB rośnie z roku na rok. Według danych prezentowanych przez MFW, gospodarka naszego kraju znajduje się na 23 miejscu na świecie, a przez ONZ Polska jest uznawana za kraj bardzo wysoko rozwinięty. Podkreślić trzeba, że 25% PKB wytwarza sektor państwowy, za pośrednictwem między innymi takich spółek jak KGHM, Orlen, PKP, PGNiNG czy PZU. Podobnie rzecz wygląda chociażby we Francji czy w Niemczech.
Struktura zatrudnienia jest odmienna od tej, jaką obserwować możemy w Unii Europejskiej. Aż 12,6% Polaków pracuje w rolnictwie, podczas gdy średnia unijna w tym zakresie wynosi 5%. W przemyśle zatrudnionych jest 30,4% Polaków (średnia unijna to 24,9%), a w sektorze usługowym 57% Polaków (średnia w UE to 70,1%).
Najważniejszym partnerem handlowym dla Polski są Niemcy, zarówno pod kątem eksportu, jak i importu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek i czwartym na świecie producentem mebli.
Wybory parlamentarne 2023 w Polsce przyniosły zmianę władzy, zapowiadającą rozliczne przeobrażenia w sferze gospodarczej naszego kraju. Program zwycięskiej koalicji zakłada reformy prawa w wielu rozmaitych kwestiach – przede wszystkim w gospodarce. Zmianie może ulec skala obciążeń fiskalnych, podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, a także wysokość i dostępność różnorakich świadczeń.
Do najważniejszych zmian zapowiadanych przez Donalda Tuska w Polsce należy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 złotych czy zniesienie podatku Belki. W planach jest również kredyt hipoteczny 0% dla młodych oraz dopłaty do czynszu w wysokości 600 złotych miesięcznie. Wprowadzony ma zostać także szereg ułatwień dla przedsiębiorców, między innymi jeden miesiąc wolny od składek ZUS.
Pokaż więcej
Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i jeden z najbardziej krytycznych komentatorów pozornej modernizacji polskiej armii, zmarł 21 lipca 2025 r. w wieku 69 lat. Jego diagnozy – od niedoborów amunicji po przewagę Rosji – regularnie wstrząsały środowiskiem decyzyjnym. Te słowa zostaną z nami na dłużej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, jakich spodziewać się dziś warunków pogodowych. Niestety będą one na tyle trudne, że konieczne było wydanie aż alertów. Poniedziałek 21 lipca będzie bowiem należał do szczególnie niebezpiecznych dni, zwłaszcza dla osób wrażliwych na ekstremalną pogodę. Jest także wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burz.
Pustki nad Bałtykiem w szczycie sezonu? Wideo z Krynicy Morskiej wywołało burzę w sieci. Coraz częściej pojawiają się głosy, że tegoroczne wakacje mogą być dla nadmorskich kurortów najgorsze od dwóch dekad. Co za tym stoi?
Weekend rozpoczął się niezbt dobrze zwłaszcza dla wszystkich, którzy na sobotni poranek mieli zaplanowaną podróż. W Polsce doszło do ogromnej awarii, która sprawiła wielkie problemy w ruchu powietrznym. Oznacza to nie tylko utrudnienia, ale także mocne ograniczenia na lotniskach.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pilny komunikat w sprawie jednego z popularnych syropów. Lek pomimo zapewnień wciąż był dostępny w aptekach, teraz z inicjatywy samego producenta jest całkowicie wycofywany. Wykryto wadę, która może rzutować na jakość produktu. Osoby posiadające ten syrop w domu, powinny o tym wiedzieć.
12 lipca 2025 roku Iga Świątek w fantastycznym stylu pokonała Amandę Anisimovą z miażdżącym wynikiem 6:0, 6:0, tym samym sięgając po tytuł mistrzyni na trawiastych kortach Wimbledonu. Trybuny w Londynie wypełnione były emocjami, a serca Polaków – dumą. Ale to nie koniec wzruszeń, które spotkały tenisistkę po tym przełomowym meczu. Za zwycięstwo na Wimbledonie Iga Świątek otrzyma szereg prestiżowych nagród – wśród nich pojawił się prezent od partnera, którego zupełnie się nie spodziewała.
W czwartek 17 lipca media obiegła przykra wiadomość o śmierci Joanny Kołaczkowskiej – znanej polskiej aktorki kabaretowej, teatralnej i dubbingowej. Jej odejście pogrążyło w żałobie nie tylko rodzinę i bliskich, ale również kolegów z Kabaretu Hrabi oraz licznych fanów, którzy wspierali ją w trudnej walce z chorobą nowotworową. W związku z zawieszeniem działalności kabaretu pojawiły się pytania o jego przyszłość. Poruszające, co zrobili wierni wielbiciele artystki.
Starsze modele telefonów komórkowych już wkrótce mogą przestać działać tak, jak dotychczas. Operatorzy komórkowi w Polsce wygaszają sieć 3G, a to oznacza jedno — dla tysięcy użytkowników dostęp do internetu mobilnego stanie się niemożliwy. Jeżeli nadal chcą korzystać z sieci, koniecznością stanie się zakup nowego urządzenia.
Aplikacja mObywatel powoli staje się absolutnie niezbędna. Od czasu pandemii wiele osób preferuje załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu — tym bardziej, że aplikacja jest całkowicie darmowa. Najnowsza usługa może jeszcze bardziej ułatwić życie Polakom. Jednak nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Powód może zdenerwować.
Właśnie poinformowano o tragicznym zdarzeniu na trasie pociągu Intercity nad Bałtyk. Doszło do kolejnego pożaru na terenie Polski, pasażerowie są ewakuowani. Straż Pożarna działa na miejscu zdarzeń, napływają kolejne informacje. Będą utrudnienia w przejazdach kolejowych.
Telewizja wciąż pozostaje dominującym medium w Polsce i codziennością milionów osób. Tym bardziej dotkliwym jest fakt, że kolejne kanały są wycofywane i znikają z anteny na dobre. Polacy stracą dostęp do lubianych produkcji, które znajdują się na szczycie popularności. Wiadomo, kiedy dojdzie do wyłączenia.
Od czasu porażki Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich Donald Tusk nie przeżywa najlepszego okresu w polityce. Coraz częściej słychać głosy z jego własnego obozu, że planowana rekonstrukcja rządu powinna objąć także funkcję premiera. Podobne odczucia zaczyna podzielać część opinii publicznej. W związku z tym w sondażu zapytano respondentów, kto ich zdaniem powinien objąć stanowisko premiera po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wyniki budzą spore zaskoczenie — nie tylko ze względu na zwycięzcę, ale także na polityków, którzy znaleźli się na drugim i trzecim miejscu podium.
Tegoroczny lipiec w Polsce bez wątpienia można zaliczyć do jednego z gorszych miesięcy, a to za sprawą chłodnych nocy, ulewnych deszczy i niebezpiecznych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa regularnie rozsyła alerty i wygląda na to, że to nie koniec ostrzeżeń przed groźną pogodą. Do kraju powraca bowiem gwałtowne zjawisko. Wiadomo, których regionów dotknie najmocniej. 16 i 17 lipca będą wyjątkowo trudne.
Wtorkowy wieczór okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla graczy Eurojackpot. Wśród nich Polak, który nawet nie skreślił wszystkich poprawnych liczb, a i tak na jego konto wpłynie gigantyczna nagroda pieniężna. Polak już do końca swojego życia nie będzie musiał pracować. Jaka kombinacja cyfr padła podczas losowania 15 lipca?
Nowe rozporządzenie przyjęte przez Komitet Stały Rady Ministrów diametralnie zmienia dotychczasowe podejście do zarządzania kryzysowego. Przewidywane regulacje mają określić m.in. zasady ewakuacji ludności z terenów narażonych na działania wojenne lub katastrofy naturalne. Dokument jasno wskazuje, kto będzie ewakuowany w pierwszej kolejności — i nie będą to ani przedstawiciele władz, ani wojsko. Co konkretnie ulegnie zmianie?
Nie wszyscy Polacy podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego mają zamiar polecieć za granice. Niektórzy wciąż wolą wypoczynek w kraju. Tak się składa, że jeden z bardziej popularnych regionów przygotowuje się uruchomienia pilotażowego programu, w którym będzie można zdobyć bon na na wakacje. To nawet kilkaset złotych w kieszeni. Jakie są warunki i kiedy będzie można skorzystać z bonu?
Sławosz Uznański-Wiśniewski - drugi Polak w kosmosie i pierwszy na międzynarodowej stacji kosmicznej po ponad dwóch tygodniach misji kosmicznej wraca na Ziemię. Misja z jego udziałem dobiegła końca w niedzielę. Po uroczystym pożegnaniu astronauci przygotowali się do powrotu, który jest ogromnym wyzwaniem pod względem technologicznym i logistycznym. Teraz wszyscy z zapartym tchem czekają na bezpieczne lądowanie kapsuły z Polakiem na pokładzie. Podano, jak będzie wyglądać procedura wyławiania statku.
Dwa duże pożary hal o znacznej wielkości, które w dodatku należały do firm o podobnym profilu – nie powinno dziwić, że wydarzenia z raptem ostatnich dwóch dni mogą wzbudzać podejrzenia Polaków, że nie jest to dzieło przypadku. Choć oczywiście jest za wcześnie, byśmy poznali dokładne przyczyny i ewentualne sprawstwo, to oświadczenie ws. ostatnich pożarów zajął szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Kontrole powróciły, służby działają bez przerwy, a zatrzymania mnożą się z dnia na dzień. Co dokładnie dzieje się na granicy i jak może to wpłynąć na tych, którzy codziennie ją przekraczają?
Kryzys na granicy polsko-niemieckiej wciąż trwa. W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne publikacje, które mają sugerować nieodpowiednie działania podejmowane przez Straż Graniczną. Jedno z nagrań opublikowane przez Roberta Bąkiewicza obiegło sieć, pojawiła się odpowiedź ze strony służb.
Jak wygląda flaga Polski? To wie każde dziecko — ale eksperci mają wątpliwości. Pytania narosły również wokół Orła Białego i właściwego brzmienia hymnu. Krótko mówiąc: najwyraźniej wszystkie polskie symbole narodowe wymagają nowelizacji. Jak drastycznych zmian mogą spodziewać się Polacy? Ministerstwo Kultury wraca do projektu przygotowanego za czasów PiS-u.
Kolejne doniesienia o groźnym pożarze płyną z województwa mazowieckiego. Tym razem płonie hala produkcyjno-magazynowa, a nad miastem unoszą się kłęby niekorzystnego dla zdrowia dymu. Lokalne władze apelują o zamknięcie okien i pozostanie w domu, a na miejscu działają strażacy.
Sezon urlopowy w pełni i Polacy tłumnie ruszyli nad Bałtyk. Odpoczynek części z nich musi jednak zostać zakłócony przez Sanepid. Służba poinformowała, że w wodzie wykryto zanieczyszczenia, która mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niestety jest ono na tyle poważne, że zapadała decyzja o zamknięciu części kąpielisk.
Wimbledon właśnie dobiega końca, a zamknie go historyczna chwila w karierze Igi Świątek. Jako trzecia Polka w historii doszła tak daleko w tym kultowym turnieju. Już wiadomo, że to olbrzymie osiągnięcie, jednak zanim piłka znajdzie się w grze, organizatorzy przypomnieli obowiązujące zasady. Wszyscy muszą sprostać rygorystycznym zakazom.
Misja Axiom-4, w której uczestniczy polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, trwa już od kilku dni. Regularnie docierają do nas transmisje na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie realizowane są liczne eksperymenty naukowe. Łączność z astronautą i przekazywanie dodatkowych informacji na Ziemię koordynuje jego żona. Tymczasem Polska Agencja Kosmiczna opublikowała nagły komunikat dotyczący dalszych losów Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Polska znów poniesie konsekwencje zwłoki we wdrażaniu unijnego prawa. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o nałożeniu wielomilionowej kary w związku z opóźnieniami we wdrożeniu jednej z dyrektyw i na niewiele się zdało to, że ta od blisko roku działa już w polskim porządku prawnym. Tym razem jednak – w odróżnieniu od zwłoki choćby we wdrażaniu aktu o usługach cyfrowych – odpowiedzialności nie ponosi wyłącznie rząd Donalda Tuska.
W rejonie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odnotowano dziś przed południem incydent z udziałem kobiety posiadającej kanister i zachowującej się w sposób wzbudzający niepokój. Mieszkanka Szczecina nalegała na rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem. Informację o zdarzeniu potwierdził rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński, który jednocześnie rozwiał wątpliwości co do motywów działania 72-letniej kobiety.
Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe. Znany jest jego charakter i sposób celebracji, Polacy już 11 lipca wezmą udział w licznych uroczystościach. Czy zatem 11 lipca już w 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy? Wiadomo już, co powinni zrobić pracodawcy i czego mogą od nich wymagać pracownicy.