Rząd to kolegialny organ władzy wykonawczej, co do zasady obecny każdy państwie o ustroju demokratycznym. Na czele rządu zazwyczaj stoi Premier (Pierwszy Minister), choć w niektórych państwach szef rządu nosi inną nazwę, wynikającą z tradycji. Dla przykładu, w Niemczech rolę szefa rządu pełni kanclerz.
Kompetencje rządu również mogą nieznacznie różnić się w zależności od kraju, jednak zwykle są dość podobne. W Polsce rząd przede wszystkim zapewnia wykonanie ustaw, uchwala budżet państwa i kieruje jego wykonaniem, koordynuje i kontroluje prace organów administracji rządowej, a także sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie stosunków międzynarodowych i obronności państwa.
Sposób wybierania rządu w każdym państwie definiowany jest nieco inaczej, w zależności od ustalonego porządku prawnego. W Polsce zasady te ustalane są przez Konstytucję. Zgodnie z jej zapiskami, to Prezydent RP jest odpowiedzialny za wybór nowego premiera – powołuje on go wedle własnego uznania, choć przyjęta jest w Polsce tradycja, wedle której na premiera powołuje się prezesa partii, która zwyciężyła w wyborach, lub innego z jej prominentnych członków.
Gdy desygnowany przez prezydenta kandydat na premiera stworzy rząd, proponuje on jego skład posłom na Sejm wraz ze swoim planem działania, wygłaszając exposé. Decyzja o zaakceptowaniu składu nowego rządu (udzielenie wotum zaufania) zależna jest wówczas od głosowania sejmowego. Wotum zaufania musi być udzielone bezwzględną większością głosów, przy udziale minimum połowy ustawowej liczby posłów.
Jeżeli posłowie nie zdecydują się na udzielenie wotum zaufania nowemu rządowi, ten musi podać się do dymisji. Wówczas inicjatywa wyboru premiera przypadnie właśnie posłom. Kandydata na premiera może zgłosić grupa minimum 46 posłów. Wotum zaufania po raz kolejny musi zostać udzielone bezwzględną większością głosów. Jeżeli i w tym przypadku nowy rząd nie zostanie wybrany, inicjatywa powraca do prezydenta, jednak dla udzielenia wotum zaufania w kolejnym głosowaniu wystarczy większość zwykła.
Wybory parlamentarne 2023 już za nami, a partią, która zdobyła w nich największą ilość głosów, zostało Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent Andrzej Duda zapewne powierzy misję utworzenia rządu jednemu z reprezentantów właśnie tej partii, jednak jest mało prawdopodobne, by Prawo i Sprawiedliwość utworzyło rząd – większość sejmowa w tych wyborach przypadła w udziale opozycyjnej koalicji, budowanej przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także drogę, jaką zgodnie z Konstytucją trzeba przejść w celu utworzenia nowego rządu, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Zaprzysiężenie nowego rządu zobaczymy zapewne dopiero w grudniu, a na jego czele prawdopodobnie stanie Donald Tusk.
Pokaż więcej
Od przeszło 15 lat mecz organizowany jest wymiennie w kolejnych europejskich miastach, notując dwukrotnie Wielką Brytanię, Szwecję, Niemcy, Ukrainę, Włochy czy Hiszpanię - a skutecznie omijając Polskę. PZPN wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zapewnienie administracyjnego zaplecza w staraniu się o ściągnięcie rozgrywek do Polski. Mamy już pierwszych konkurentów do tytułu organizatora.
Kontrowersyjny podatek cukrowy, wprowadzony w 2021 roku, zaczyna przynosić coraz mniej pieniędzy do budżetu państwa. W związku z tym do debaty publicznej powraca temat wprowadzenia kolejnego podatku — tym razem tłuszczowego, który miałby skłonić Polaków ku lepszym wyborom żywieniowym i zmianom preferencji w diecie.
Program dopłat do kredytów mieszkaniowych "Pierwsze klucze" rodzi więcej obaw i nadziei. Różne środowiska są jak rzadko zgodne, że przyczyni się on do wzrostu cen nieruchomości i zamiast rozwiązać, pogłębi kryzys mieszkaniowy. Mimo to resort rozwoju zawnioskował wczoraj o wpisanie projektu do wykazu prac rządów, co dość nieoczekiwanie skończyło się porażką. Padły stwierdzenia o przekazywaniu obywatelom nieprawdziwych informacji.
Załatwianie spraw w urzędach państwowych nie jednokrotnie sprawia wiele trudności. Choć dostępne są już rozwiązania, które pozwalają przejść przez konieczne formalności za pomocą aplikacji mobilnych, wciąż w wielu przypadkach trzeba stawić się osobiście. Pojawił się projekt rozporządzenia, który ma wyjść naprzeciw potrzebom obywateli. Za przygotowanie i wdrożenie zmian odpowiada szef Kancelarii Premiera — Jan Grabiec. Czego można oczekiwać po nowej regulacji?
„Ale po co się zarzynać, po co płacić bankowi 2/3 razy więcej, niż bank pożyczy na zakup mieszkania... Tylko przypomnę, gdybyśmy to samo mieszkanie mieli wynajmować, to spłacalibyśmy kredyt komuś. Sami po 25 czy 30 latach zostalibyśmy z niczym” — mówi Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości portalu rynekpierwotny.pl. Ile mieszkań trzeba wynajmować, żeby być bezpiecznym finansowo? Jak zabezpieczyć się na emeryturę? Ceny mieszkań rosną, stoją czy maleją? Czy uruchomienie kolejnego programu dopłat do kredytów hipotecznych to dobry ruch ze strony rządu?
Prokuratura Regionalna w Warszawie ogłosiła zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, byłemu ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. O zdarzeniu poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Mateusz Martyniuk.
Krzysztof Gawkowski zapowiedział nowy program, w ramach którego uczniowie będą mogli odebrać laptopy. Niedługo rusza przetarg, który wicepremier i minister cyfryzacji określił, jako „największy w Europie”. Kto będzie mógł skorzystać i kiedy ruszy akcja? Ministerstwo zdradziło kilka szczegółów.
Zbigniew Ziejewski, wiceminister aktywów państwowych, podjął nagłą decyzję o złożeniu dymisji ze sprawowanej funkcji — poinformował właśnie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Informacja pojawiła się we wpisie zamieszczonym przez wicepremiera na platformie X. W tle pojawiły się doniesienia o procesie o miliony złotych.
Przy obecnych cenach i inflacji wysokość tego zasiłku dla najbardziej potrzebujących Polaków brzmi jak nieśmieszny żart. Niezrzeszony poseł Franciszek Sterczewski zwrócił się do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o informacje, kiedy świadczenie, które wynosi niewiele ponad 200 złotych, zostanie podwyższone i dlaczego do tej pory tego nie zrobiono. Wiceminister Aleksandra Gajewska zabrała głos.
Dyskusje na temat potencjalnego kryzysu bezpieczeństwa, który może czekać Polskę w najbliższej przyszłości, przybierają coraz bardziej praktyczny wymiar. To pokłosie ostatnich trzech lat i agresji Rosji w kierunku Ukrainy. Coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie rozwiązań, mających zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Do tego grona zalicza się Polska, która postanowiła przygotować mieszkańcom specjalne poradniki. Już wkrótce znajdą się w skrzynkach pocztowych.
Donald Trump rozważa kolejne zdecydowane posunięcie. Amerykańska administracja planuje zamknięcie konsulatów USA. Jak wynika z informacji pozyskanych od urzędników, to nie są tylko wstępne dywagacje, ale sprawa jest już na etapie wyboru placówek oraz innych zmian związanych z ich działalnością. Amerykański prezydent celuje w Europę.
Miał być przełom w dostępie do informacji o przyszłych emeryturach, a jest wycofywanie się rakiem. Centralna Informacja Emerytalna, która miała uporządkować dane i ułatwić obywatelom wgląd w ich oszczędności emerytalne, nie zostanie wdrożona. Decyzja ta budzi kontrowersje – eksperci ostrzegają, że brak takiego narzędzia może utrudnić Polakom świadome planowanie swojej przyszłości finansowej. Czy rezygnacja to krok w dobrą stronę, czy raczej poważny błąd? Opinie na ten temat są podzielone.
Rosnące stawki za odbiór odpadów komunalnych mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Tak duży wzrost cen jest w Polsce sytuacją bezprecedensową, niespotykaną w żadnej innej branży. To wynika po części z rosnących cen związanych z transportem czy złej segregacji śmieci. Aby zachęcić obywateli do bardziej ekologicznych postaw, ministerstwo planuje wprowadzenie zwolnienia z części opłat, jednak nie wszyscy na tym skorzystają.
„Sorry, ale nie”. Rafał Brzoska skomentował postulat Polskiej Izby Handlu. Nie chce zmian w podwyżkach płacy minimalnej. Donald Tusk chce przeznaczyć rosyjskie aktywa na pomoc Ukraińcom. Komisja Europejska zgadza się na takie rozwiązanie. Nadchodzi rewolucja w oszczędzaniu. Rząd planuje wprowadzenie zmian w podatku Belki. To jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.
Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup nowego samochodu, mogą mieć wkrótce problem z jego zarejestrowaniem. Samorządy zaapelowały do resortu o szybkie działanie, aby uniknąć przyszłych komplikacji. W wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury pojawił się już projekt rozporządzenia, w którym uwzględniono kluczową zmianę dotyczącą tablic rejestracyjnych.
Deregulacja kojarzy się raczej z ograniczaniem działalności państwa niż z rozbudową jego aparatu. A jednak nie sposób przeoczyć, że deregulacja w Polsce zaczyna się mnożyć. Dochodzi więc wręcz do inflacji inicjatyw, bo w Polsce deregulacja zdaje się zaczynać od rozrostu biurokracji.
Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Polski Szymon Hołownia w rozmowie z Wirtualną Polską odpowiedział na ważne pytanie dotyczące jego politycznej przyszłości. Co się stanie, gdy przegra wybory? Zapowiedział też, jak ocenia swoje szanse w porównaniu do Sławomira Mentzena, który zdobywa znacznie wyższe poparcie w ostatnich sondażach.
Poznaliśmy pomysłu na deregulację polskiej gospodarki miliardera Rafała Brzoski i jego zespołu utworzonego na życzenie premiera. Próżno szukać w nich przełomu na miarę "roku przełomu", przeciwnie. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować potencjalne negatywne skutki proponowanych reform.
Polacy, udając się do apteki, coraz częściej słyszą, że lek, którego potrzebują, nie jest dostępny. Niektórzy decydują się nawet na desperackie poszukiwania w innych miastach. Na półkach i w hurtowniach pustki, a liczba zachorowań rośnie — interweniuje więc rząd. Ministerstwo zdrowia poinformowało o optymalnym rozwiązaniu, pojawiły się tez głosy dotyczące powrotu maseczek.
Dr Bartoszewicz wygrywa wybory. Jakie zmiany ustawodawcze wprowadza najpierw? W kolejnym odcinku programu Rozmowy BiznesInfo Dariusz Dziduch w wywiadzie z dr Arturem Bartoszewiczem rozmawia o decyzjach polskiego rządu. Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w energetyce? Czy powinniśmy zlikwidować niektóre ministerstwa? Jaka reforma emerytalna jest konieczna? Gdzie szukać rozwiązania niskiej dzietności? A także, jaki mamy największy problem z mieszkalnictwem?
Orlen znika z listy wstydu. Co to tak naprawdę znaczy i dlaczego tam się znalazł? Rząd gra w otwarte karty — reformy kwoty wolnej od podatku nie uda się zrealizować, mimo że była jedną z głównych obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Co dalej ze świadczeniem 800+ dla Ukraińców? Polacy zabrali głos w tej sprawie.
Ministerstwo Infrastruktury zapowiada kluczową zmianę dla polskich kolei. Ta propozycja była postulowana już kilka lat temu i w końcu wejdzie w życie. Działanie ma na celu podniesienie komfortu podróży środkami komunikacji publicznej, ale wpłynie też na zmniejszenie nadużyć.
Premier Donald Tusk powierzył Rafałowi Brzosce, prezesowi InPostu, zadanie przygotowania propozycji deregulacyjnych dla polskich przedsiębiorców. Celem jest uproszczenie przepisów i usunięcie barier administracyjnych utrudniających działalność firm. To odpowiedź na rosnące wyzwania gospodarcze, które zdaniem Brzoski mogą osłabić konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej.
"Polska. Rok przełomu" – pod takim hasłem przebiegała zorganizowana w budynku GPW konferencja prasowa, podczas której ten zapowiedział największy plan inwestycyjny w historii Polski. Najwięcej uwagi skradły nie szczegóły, lecz niespodziewana nominacja premiera.
W Polsce trwa bezprecedensowy w XXI wieku kryzys mieszkaniowy. Upór lobby ws. dopłat do kredytów hipotecznych nie przyniósł skutków, popyt zamarł, a spadki cen nieruchomości maskowane są rabatami. Rząd ma jednak pomysł, by nadać problemowi nowej dynamiki.
Podczas konferencji w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowane działania wobec migrantów przebywających w Polsce. Plan szefa rządu przywołuje skojarzenia z antyimigrancką polityką Donalda Trumpa. Ministrowie w Polsce zostali bowiem zobowiązani do zorganizowania akcji deportacyjnej.
Szefowie resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych pod koniec ubiegłego roku zapowiadali duże zmiany w przepisach drogowych. Celem nowych regulacji jest walka z patologiami na polskich drogach. Wkrótce należy spodziewać się podwyższenia części kar, nowelizacja wyszczególni również czyn, który od momentu wejścia nowego prawa będzie kwalifikowany jako przestępstwo.
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wprowadzenie regulacji, które utrudniłyby organizowanie promocji na produkt, który powszechnie uważany jest za szkodliwy — a mimo tego powszechnie i w dużej skali dostępny jest niemal w każdym sklepie. Rząd zaproponował ograniczenia, które mogłyby potencjalnie wpłynąć na zdrowie Polaków.