Podróże są w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem naszego życia i są dostępne niemal dla każdego. Dla wielu najgorszym momentem wyjazdów jest pakowanie się do walizek i próba sprostania zasadom poszczególnych linii lotniczych. Okazuje się, że ten jeden rodzaj toreb może być problematyczny. Lepiej dokładnie sprawdzić przepisy.
Dziś podróżowanie dla większości społeczeństwa nie pozostaje już tylko w sferze marzeń i fantazji, a jest na wyciągnięcie ręki. Za sprawą oglądania filmów i seriali również można się zainspirować i wybrać idealne miejsce na urlop. Tak stało się i tym razem, premiera popularnej produkcji przełożyła się na gigantyczny wzrost liczby turystów w tym jednym miejscu. Nie jest wcale tak drogo, jak mogłoby się wydawać.
W lutym zakończyła się batalia o to, jak ma wyglądać transport nad Morskie Oko. Rządowi, samorządowi i przewoźnikom udało się wypracować porozumienie, które będzie wchodzić w życie etapami. Znamy już datę wprowadzenia w praktykę pierwszego z nich – wybrano nieodległy termin, w którym liczba turystów w Tatrach będzie wyjątkowo duża.
Coraz więcej Polaków zmienia swoje plany urlopowe i nie wyjeżdża na zagraniczne wakacje w samym środku sezonu. Przemawia za tym kilka istotnych czynników, które mają swoje potwierdzenie w analizach. Okazuje się, że wyjazd w maju lub czerwcu jest znacznie bardziej opłacalny. W niektóre uwielbiane miejsca wyjedziemy za zaledwie 1000 złotych.
Polski Bon Turystyczny to jedna z inicjatyw cieszących się dużym zainteresowaniem Polaków. Program ku niezadowoleniu podróżujących został zakończony w 2023 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że właśnie powraca na zupełnie nowych zasadach. Znane są szczegóły odwiedzin w jednym z polskich regionów, na takie dopłaty mogą liczyć turyści.
Jeszcze do niedawna urlop nad Bałtykiem uchodził za najbardziej opłacalną formą wypoczynku w sezonie letnim, jednak wysokie ceny noclegów w ośrodkach wypoczynkowych oraz jedzenia w restauracjach zdają się studzić entuzjazm urlopowiczów. Tym razem to jednak nie hulająca drożyzna, a kwestie polityczne wpłynęły na spadek zainteresowania tym regionem. Wielu turystów niespodziewanie zaczęło odwoływać swoje rezerwacje “z powodu AfD”.
Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna to jeden z najlepszych momentów, aby wybrać się na krótki urlop w miejsca, gdzie słońce grzeje jeszcze silniej. Ostatnie lata udowodniły, że sezon letni wcale nie musi być najprzyjemniejszym momentem odpoczynku. Ceny biletów lotniczych w najbliższym czasie będą najpewniej rosły, pojawiła się jednak wygodna alternatywa. W ten sposób można je nabyć zdecydowanie taniej.
Kreatywność podróżujących podczas pakowania bagażu zaskakuje na każdym kroku. Sposobów na to, aby wziąć ze sobą więcej, niż teoretycznie pomieści walizka, jest bardzo wiele. Również wielkość samej torby można w pewien sposób zmanipulować. Jedna z najpopularniejszych tanich linii lotniczych znalazła na to sposób. Wejście na pokład będzie trudniejsze i niejednokrotnie droższe.
Minęło już wiele lat, odkąd problem cierpienia koni wożących turystów nad Morskie Oko został poruszony po raz pierwszy. Przez długi czas działania obrońców zwierząt kończyły się fiaskiem, aż do przełomowego lata 2024 roku. Dziś podjęto ostateczne decyzje w tej sprawie, wiadomo, kiedy nowa rzeczywistość się ziści.
Zakopane "miastem tylko dla milionerów"? Każdy, kto choć raz odwiedził zimową stolicę Polski i sąsiednie miejscowości na Podhalu, wie, że decyzje żądnych zysków przedsiębiorców i inwestorów często rujnują doświadczenia turystów z pobytu w tym regionie. Chaotyczna i niepasująca do krajobrazu zabudowa to ostatnio jeden z największych problemów w stolicy Tatr. Teraz radni chcą z nim walczyć za pomocą nowych przepisów. Co się zmieni?
Wiosna za rogiem, a to może być inspiracją, by zacząć planować letnie wakacje. Podobnie jak w latach poprzednich latach będzie na to można uzyskać dofinansowanie w postaci bonów. Na tym jednak podobieństwa się kończą, bo w 2025 r. w programie dojdzie do zasadniczych zmian.
Wielu z nas podczas wyjazdu na wakacje lub w delegację chętnie poluje na polubienia na Facebooku i serduszka na Instagramie. Często chwalimy się zdjęciami z podróży w mediach społecznościowych. Niektórzy podróżni wraz z przypływem wakacyjnego nastroju tracą zdrowy rozsądek. Jednego rodzaju zdjęć nigdy nie powinniśmy wrzucać do sieci. Konsekwencje mogą być poważne.
Górale z Podhala szykują się na powrót turystów z Półwyspu Arabskiego. W odpowiedzi na ich zaangażowanie w tej części Polski i specyficzne potrzeby, region dynamicznie dostosowuje swoją ofertę turystyczną. Także pod kątem wyznaniowym.
W malowniczym Zakopanem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, narasta konflikt. Początkowo traktowany z przymrużeniem oka, spór ten przerodził się w poważną rywalizację, która wpływa na codzienne życie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Zmiany klimatu uderzają w branżę narciarską jak nigdy dotąd. Wiele popularnych kurortów zmaga się z brakiem śniegu, co zmusza je do sięgania po nowoczesne technologie. Czy fabryki śniegu są przyszłością zimowych sportów? Ośrodki narciarskie nie mają wątpliwości.
Ostatnie lata to zdecydowana dominacja turystów z krajów arabskich w polskich górach. Po czasie okazało się jednak, że Zakopane skradło serce obywateli kolejnego kraju. Właśnie trwa turystyczny pik z ich strony, górale mają się więc z czego cieszyć. Co ciekawe, tym razem wcale nie przyjechali z daleka.
W Polsce kolejny sektor boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi. Wzrastający poziom zadłużenia oraz zamknięcia kolejnych obiektów związanych z branżą wskazują na narastającą spiralę problemów ekonomicznych. Sytuacja staje się szczególnie alarmująca, gdyż wiele przedsiębiorstw, które jeszcze niedawno prosperowały, zmaga się z ogromnymi zobowiązaniami finansowymi, których nie są w stanie spłacać.
Z tej internetowej platformy dla podróżników eSky korzystają turyści z Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Przedsiębiorstwo zostało założone przez znanego kierowcę rajdowego Łukasza Habaja, Łukasza Kręskiego oraz Agnieszkę i Piotra Stępniewskich. Teraz jeden z współzałożycieli ogłosił, że odchodzi ze stanowiska. Podzielił się bardzo osobistą przyczyną tej decyzji i ogłosił kto go zastąpi.
Ograniczenia turystyczne to nie nowość. Wiele chętnie odwiedzanych miejsc na świecie zaczyna wprowadzać zasady, które mają uchronić lokalną społeczność przed negatywnymi skutkami panujących na ulicach tłumów. Jedna z miejscowości zdecydowała się na radykalny krok, ochroniarze zaprowadzą porządek.
Odwiedzanie stolic europejskich często wiąże się ze spacerami po słynnych muzeach z najbardziej popularnymi dziełami sztuki. Turyści uwielbiają obcować się z kulturą, szczególnie tą niedostępną na co dzień. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce, aby zobaczyć jedno z najlepiej znanych arcydzieł, będzie trzeba wiele zapłacić. Zapowiedziano wielkie zmiany.
Właśnie minęły pierwsze dwa tygodnie ferii, jednak trudno mówić o zimowym szaleństwie. Branża turystyczna zauważa kolejne problemy, którym trudno będzie sprostać. Tak złych wyników nie było od pandemii, a tendencje Polaków uległy znacznej zmianie. Są ku temu poważne powody.
Problem overtourismu dotyka coraz więcej kierunków, w które chętnie wybierają się Polacy. Regulacje prawne mające na celu ograniczenie turystyki są coraz częstsze i nie zawsze spotykają się z pozytywnym odbiorem cudzoziemców. Rządy podkreślają, że to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa obywateli. Kolejne miasto zdecydowało się na radykalne kroki, straż miejska już się tym zajmuje.
Turyści bardzo często zapominają o rozsądku, kiedy przebywają na urlopie. Jak się okazuje, również Polacy mają do tego duży talent. W popularnym wśród naszych rodaków europejskim kraju postanowiono wreszcie zareagować na problem licznych i kosztownych akcji ratunkowych, którymi kończą się beztroskie eskapady podróżnych. Nowe prawo może nieść za sobą dotkliwe skutki.
Kraje turystyczne często mają ambiwalentny stosunek do przyjezdnych — z jednej strony czerpią korzyści finansowe z ich obecności, z drugiej dostrzegają negatywne skutki dla lokalnych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że kolejne rządy wprowadzają liczne podatki. Polska również dołącza do tego grona, wyróżniając się pionierskim podejściem w jednej z kwestii.
Ceny w miejscowościach wypoczynkowych nigdy nie były przesadnie niskie. Z czasem jednak zaczęły odstraszać urlopowiczów od przyjazdu do najpopularniejszych i najbardziej zatłoczonych kierunków turystycznych. Jeden z internautów pokazał, ile zapłacił za dwa grzańce na Gubałówce. “Rachunek grozy” wywołał falę komentarzy.
Polska firma ogłosiła przejęcie niemieckiego giganta. Transakcja dotyczy branży, która co roku generuje miliardy euro zysku. To wyjątkowa wiadomość w czasach, gdy często to polskie firmy trafiają w ręce zagranicznych właścicieli. Tym razem to Polacy mają ambicje, by stać się jednym z największych graczy w turystyce.
Polska Organizacja Turystyczna wraz z regionalnymi organizacjami turystycznymi od wielu lat realizują konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny, którego celem jest podnoszenie jakości oraz konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie atrakcyjnych i innowacyjnych produktów turystycznych. Jest to najważniejsza nagroda w branży. Stanowi ona rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. Podnosi rangę produktu turystycznego, wzmacnia jego pozycję w ofertach dla klientów, dzięki czemu dany produkt staje się rozpoznawalny w całym kraju, a nawet za granicą.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów noclegowych na polskim wybrzeżu zmienił właściciela. Chodzi o wzniesiony jeszcze w latach dwudziestych XX wieku hotel, w którym nocowały między innymi Marlena Dietrich oraz Greta Garbo. Wszystko wskazuje na to, że po dopięciu wielomilionowej transakcji hotel doczeka się dużych zmian – mówi się wręcz o prawdziwej metamorfozie.