Zwolnienie z pracy to formalne zakończenie stosunku zatrudnienia między pracownikiem a pracodawcą. Może mieć ono charakter wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia, zwolnienia dyscyplinarnego lub rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Istnieją jednak także szczególne rodzaje zwolnień, jakimi są zwolnienia grupowe – dotyczą one rozwiązania umowy o pracę z co najmniej 10 pracownikami w przedsiębiorstwie zatrudniającym minimum 100 osób.
W polskim prawie pracy obowiązują rozmaite regulacje, które mają na celu szeroko pojętą ochronę pracowników przed zwolnieniem. Przede wszystkim, zwolnienie nie może być arbitralne, zwłaszcza w przypadku osób objętych szczególną ochroną (np. kobiet w ciąży czy działaczy związkowych), a pracownikowi każdorazowo przysługuje ochronny okres wypowiedzenia, którego długość uzależniona jest od typu umowy (lub indywidualnych ustaleń z pracodawcą, ale nie może to być okres krótszy, aniżeli przewidują przepisy). Pracodawca musi też uzasadnić decyzję o wypowiedzeniu umowy i wskazać jej przyczynę.
W ostatnim czasie zwolnienia grupowe w Polsce są coraz powszechniejsze, choć nie tylko o nich mówi się w telewizji, gazetach i na portalach informacyjnych – fala zwolnień ma krążyć nad Polską jak widmo, działając w ciszy, mogąc każdego z nas dotknąć z zaskoczenia. Czy jednak naprawdę jest tak źle?
Wskaźniki bezrobocia w Polsce pokazują, że sytuacja na rynku pracy nie jest wcale tak katastrofalna, jak to się niekiedy przedstawia. Stopa bezrobocia na początku roku wynosiła 5,4%, co jak na rodzime warunki jest stosunkowo dobrym i stabilnym wynikiem.
Nie da się też przejść obojętnie wobec faktu, że zwolnienia z pracy w Polsce rezonują z coraz szerzej zakrojoną polityką przyciągania do pracy w kraju imigrantów – nie tylko zza wschodniej granicy, ale też z Indii, Bangladeszu, krajów afrykańskich czy państw z Ameryki Południowej.
Siłą rzeczy można podsumować, że polski rynek pracy nadal nie jest szczególnie przyjaznym miejscem i wymaga walki o swoje, bo sytuacja może zmieniać się jak w kalejdoskopie. Nadal jednak umożliwia on znalezienie sobie stabilnego miejsca dla rozwoju kariery – po prostu trzeba o to miejsce zawalczyć.
Widmo utraty zatrudnienia jest dla wielu Polaków jedną z najbardziej przerażających perspektyw, które niektórym towarzyszą w życiu nieustannie. Choć wszyscy pragniemy stabilizacji, to niestety nie istnieje uniwersalna recepta na „zatrudnienie wieczne” – są jednak sposoby, by zwiększyć swoją odporność na potencjalne redukcje etatów.
Przede wszystkim – warto być widocznym. Angażowanie się w projekty, branie odpowiedzialności, inicjatywa i elastyczność to cechy, które pracodawcy cenią najbardziej. Osoby ciche, zamknięte w rutynowych obowiązkach, skore do wypełnienia wyłącznie niezbędnego minimum niestety łatwiej jest przeoczyć – a w konsekwencji i łatwiej zastąpić.
Kolejnym zabezpieczeniem jest kompetencja – im bardziej specjalistyczna wiedza lub unikalny zestaw umiejętności, tym trudniej o zwolnienie. Inwestowanie we własny rozwój (kursy zawodowe, certyfikaty umiejętności, znajomość języków obcych, etc.) to już dzisiaj konieczność, która dotyka coraz to większą liczbę sektorów.
Pokaż więcej
Spożywczy gigant ogłasza wielkie zmiany tuż przed świętami wielkanocnymi. Jeden zakład zakład znany m.in. z produkcji majonezu i musztardy zostanie zamknięty, a przeniesie swoją siedzibę do innego europejskiego kraju. Przedstawiciele spółki szacują, że decyzja wpłynie na losy 225 osób. Część z nich zostanie zwolnionych, a część otrzyma ofertę relokacji do innego miasta i podjęcia tam pracy.
Miasto uważane za polskie centrum usług dla biznesu czekają grupowe zwolnienia. Jak donosi “Gazeta Wyborcza”, tylko do marca do Grodzkiego Urzędu Pracy zgłosiło się dziewięć firm, które chcą zwolnić ponad 1800 osób. Według ustaleń GW, to niewiele mniej, niż w całym 2024 roku. Wśród zakładów, które szykują cięcia są znane korporacje.
Nadchodzą kolejne zwolnienia w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku, a to tylko jeden z polskich zakładów, które znalazły się w krytycznej sytuacji. Związkowcy otwarcie mówią, że przemysł energochłonny w Polsce znajduje się w głębokim kryzysie. Podczas gdy powszechnie podnoszona jest konieczność zbrojeń i produkcji amunicji, w zakładach hutniczych i metalurgicznych w całym kraju zapadają dramatyczne decyzje.
Mieszkańcy blisko 34-tysięcznego Kraśnika mogą mówić o szczęściu w nieszczęściu. Doszło do zwolnień w największym z tamtejszych zakładów, jednak za sprawą interwencji związkowców udało się je ilościowo ograniczyć. Ważną rolę w przyszłości miasta mogą odegrać nowe plany zbrojeniowe Unii Europejskiej.
To doskonała okazja dla osób szukających nowej pracy. Całe mnóstwo okazji. Jedna z największych sieci sklepów szuka pracowników na ponad 1300 wakatów. W ogłoszeniu zapewnia, że wynagrodzenie “zapewnia bezpieczny standard życia”. Co to właściwie oznacza i kto może liczyć na zatrudnienie na etacie? Posypały się ogłoszenia.
Niepewna przyszłość i widmo utraty pracy spędzają sen z powiek setkom osób. W jednej z kluczowych firm chemicznych w Polsce zapadła decyzja, która wstrząsnęła całym regionem. Co stoi za tą dramatyczną sytuacją i jakie konsekwencje może mieć dla gospodarki?
Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne informacje o obszernych zwolnieniach grupowych w wielu firmach. Już kilka dobrych lat sytuacja nie była w tym aspekcie aż tak zła. Obserwowane są wyraźne tendencje, eksperci już znają przyczyny takiego stanu rzeczy. Jest kilka branż, którym trzeba się dokładnie przyjrzeć.
Jedna z czołowych polskich firm ogłosiła plan oszczędnościowy na 2025 rok, który ma przynieść gigantyczne sumy. Restrukturyzacja dotknie setki pracowników, a branża przeciera oczy ze zdumienia. Co stoi za tymi decyzjami i jak wpłyną na przyszłość rynku?
Na rynku pracy zachodzą dynamiczne zmiany, a niektóre firmy podejmują decyzje, które wywołują niemałe emocje. Jeden z gigantów branży postanowił zrewidować swoje strategie, co odbiło się na zatrudnieniu. Czego mogą spodziewać się pracownicy i co kryje się za tym ruchem?
Sieć znanych supermarketów znalazła się w trudnej sytuacji rynkowej. W odpowiedzi na rosnącą presję finansową firma podjęła decyzję, która odbije się na setkach osób zatrudnionych w oddziałach zlokalizowanych w 10 miastach. Co stoi za tym ruchem i jakie mogą być jego konsekwencje?
Szwedzki gigant technologiczny Northvolt zdecydował się na zaskakujący ruch. Fabryka w Gdańsku zmienia właściciela, a nowym nabywcą ma być duża firma z branży motoryzacyjnej. Co oznacza ta transakcja dla polskiego rynku i zatrudnionych tam pracowników?
Przedstawiciele Organizacji Nardów Zjednoczonych poinformowali o konieczności zwolnienia kilku tysięcy pracowników. Zaznaczyli, że to trudna decyzja, jednakże nie ostatnia i należy się spodziewać kolejnych “korekt zatrudnienia”. Przekazaniu informacji towarzyszyło bezpośrednie wskazanie winowajcy zaistniałej sytuacji.
Fatalna sytuacja finansowa Poczty Polskiej, konfrontacyjne nastawienie kolejnych zarządców spółki i perspektywa wielotysięcznych zwolnień właśnie znalazła odpowiedź w stanowczych działaniach związkowców. Rozpoczął się kolejny etap walki o to, czy Poczta Polska w przyszłości w ogóle będzie istnieć.
Carrefour ma dziś w Polsce ponad 850 sklepów, do sieci należą centra handlowe i stacje paliw. Niestety, wyniki w 2024 r. mają poskutkować ograniczeniem działalności nad Wisłą, m.in. zwolnionych ma zostać 340 pracowników. BiznesINFO poznało stanowisko związkowców w tej sprawie.
Rurexpol wygasił produkcję i planuje zwolnienie 260 pracowników. Mimo trudnej sytuacji zatrudnieni nie tracą nadziei. Co przyniesie przełomowy dzień dla zakładu i sąsiadującej Huty Częstochowa?
Czy 2025 rok będzie jeszcze trudniejszy dla polskich pracowników? Statystyki za ubiegły rok nie napawają optymizmem – tak wielu zwolnień grupowych nie było od czasów pandemii. Jakie są tego przyczyny i czy sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie?
“To koniec projektu, dziękujemy za współpracę”. Tymi słowami można podsumować ostatnią decyzję banku, który postanowił zakończyć okres swojej działalności w Polsce. To zła wiadomość dla setek pracowników. Firma już zdecydowała, co zrobi z ich etatami.
Tysiące ludzi straci pracę. Gigant branży kosmetycznej rozpoczął redukcję zatrudnienia, zapowiadając jednocześnie rozszerzenie planu restrukturyzacyjnego. Dlaczego podjęto decyzję o zwolnieniu aż tylu pracowników?
To już kolejna informacja o zwolnieniach grupowych w dużej firmie działającej na terenie Polski. Tym razem z pracą pożegnają się pracownicy związani z popularną siecią, która w ostatnich latach systematycznie zmniejszała liczbę punktów w kraju. Znane są kulisy wydarzeń oraz terminy poszczególnych działań. Podano również, ile osób mają dotknąć zmiany.
O tych informacjach zaczęliśmy słyszeć w pierwszej połowie stycznia. Wtedy mowa była jednak o 200 pracownikach z jednego zakładu. Teraz ta liczba znacznie się zwiększyła. Nic nie wskórały apele skierowane do premiera, branża meblarska wciąż stoi w obliczu wyzwań. Znane są terminy restrukturyzacji.
To nie koniec masowych zwolnień. Tym razem padło na branżę lotniczą, w której planuje się poważne redukcje etatów w znanych dla wielu zakładach. Choć ostateczne decyzje zapadną po konsultacjach ze związkami zawodowymi, pracownicy obawiają się najgorszego. Najbliższe miesiące o wszystkim rozstrzygną. Czy przyszli bezrobotni będą mogli liczyć na wsparcie? Sprawa nie wygląda obiecująco.
Pierwsze doniesienia na temat możliwego bankructwa znanej tej firmy obuwniczej pojawiły się w grudniu. Teraz wydaje się, że los przedsiębiorstwa jest już przesądzony. Firma znana do tej pory z produkcji wygodnego obuwia, kończy działalność w Polsce. Wiadomo też, co stanie się z zagraniczną centralą w Danii.
2025 rok nie zaczyna się dobrze dla pracowników dużych koncernów w Polsce. Po Poczcie Polskiej, Beko Europe i firmie Hutchinson kolejna międzynarodowe przedsiębiorstwo ogłasza zwolnienia grupowe nad Wisłą. Wiadomo, ilu pracowników wkrótce pożegna się z zatrudnieniem.
Pracownicy Rafako muszą zmierzyć się z bolesną rzeczywistością. Decyzja syndyka rzuca cień na przyszłość firmy, która przez 70 lat była jednym z filarów polskiej energetyki. Co kryje się za tymi dramatycznymi wydarzeniami?
Po zeszłorocznych deklaracjach Poczty Polskiej dotyczącej cięć etatów, pracownicy spółki czekali na pokaźne odprawy związane z programem dobrowolnych odejść. Okazuje się jednak, że z nowym rokiem państwowa spółka obmyśliła nowy plan rozwiązania swoich problemów finansowych. Pracownicy przyjęli je z niepokojem.
W ostatnim czasie znana na całym świecie sieć kawiarni Starbucks zapowiedziała wiele zmian. Najpierw wycofano się z polityki otwartości na klienta, teraz zapowiedziano restrukturyzację. Wyszło na jaw, kogo na pewno nie dotkną zwolnienia. Część pracowników będzie musiała się jednak pożegnać ze stanowiskiem.
Znana sieć stacji paliw należąca do giganta naftowego właśnie poinformowała o planach na 2025 rok. Niemal 5 tys. pracowników pożegna się ze swoim stanowiskiem. Potwierdzono, że redukcja dotknie jeden z działów. Szczegóły wkrótce będą wychodziły na światło dzienne. Ta gigantyczna redukcja zatrudnienia ma dwie przyczyny.
Wygląda na to, że w polskiej branży meblarskiej rok 2025 nie minie bez przykrych wydarzeń, jakich wiele było w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pracownicy jednego z zakładów dowiedzieli się o zwolnieniach, jednak niespodziewanie to nie pracodawca przekazał im szczegóły. Już wcześniej wokół praktyk firmy narosło wiele zastrzeżeń.