28 września akcjonariusze zdecydują o połączeniu z PGNiG
PKN Orlen przejął Lotos, planuje również połączyć się z PGNiG. Akcjonariusze zdecydują o fuzji podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które odbędzie się 28 września.
Połączenie Orlenu z PGNiG
Zarząd PKN Orlen zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu w sprawie połączenia z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na 28 września 2022 roku — poinformował PKN Orlen w czwartkowym komunikacie giełdowym.
Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. Ustalono, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.
Fuzja z Lotosem
Połączenie z Lotosem i PGNiG było planowane już w 2020 roku. W lipcu 2020 r. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG.
W maju 2021 roku Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli nad Grupą Lotos i PGNiG przez Orlen. Odpowiednie zgłoszenie dotarło także do prezesa UOKiK.
UOKiK wydało w marcu tego roku zgodę na warunkowe połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem tym jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland-operatorem magazynów gazu. Przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki systemu magazynowania.
Daniel Obajtek podkreśla, że połączenie spółek pozwoli na powstanie jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne. " Finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach" – zaznacza Obajtek.