Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 300 plus. Wypłaty i sposób składania wniosków do zmiany
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 09.04.2021 02:00

300 plus. Wypłaty i sposób składania wniosków do zmiany

300 plus czekają spore zmiany. Co zmieni się w programie Dobry Start
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje świadczenie 300 plus

  • Co zmieni się w warunkach wypłacania świadczenia Dobry Start

  • Kiedy złożyć wniosek

300 plus do poprawki

Program 300 plus znany również jako Dobry Start już niedługo przejdzie spore zmiany. Rząd udostępnił już projekt rozporządzenia opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i ma on być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w bieżącym kwartale.

Świadczenie 300 plus jest wypłacane jednorazowo każdego roku i przysługuje na każde uczące się do 20. roku życia (lub 24. roku życia w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami).

Zmiany w 300 plus

Program Dobry Start czekają trzy zasadnicze zmiany. Po pierwsze zmieni się organ obsługujący program - nie będą to już gminy czy powiaty, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który, jak wskazano w projekcie, "dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, a tym samym będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia".

Kolejną ważną zmianą jest to, że składanie wniosków o 300 plus w formie papierowej nie będzie już możliwe. Zmiana dopuszcza złożenie wniosku o świadczenie Dobry Start wyłącznie drogą teleinformatyczną.

[EMBED-11]

Bardzo ważną zmianą jest też sposób wypłaty świadczenia. Tu zła wiadomość dla osób pobierających świadczenie w formie gotówkowej. Kiedy projekt wejdzie w życie, możliwy będzie jedynie transfer środków na konto po podaniu przed świadczeniobiorcę odpowiedniego numeru rachunku bankowego. MRiPS ocenia, że w latach 2021-2031 przyniesie to oszczędność w wysokości ok. 488 mln zł.

"Koszty obsługi świadczenia dobry start są obecnie określone na poziomie 10 zł za jedno dziecko albo jedną osobę uczącą się, na które ustalane jest prawo do świadczenia dobry start. Proponowane zmiany w zakresie podmiotu obsługującego świadczenie oraz formy jego dystrybucji (wyłącznie na rachunek bankowy) spowoduje znaczącą redukcję kosztów obsługi" - tłumaczyli przedstawiciele resortu.

Kiedy i jak złożyć wniosek

Aby otrzymać świadczenie 300 plus, należy złożyć wniosek. Dopóki obowiązują aktualne przepisy, wnioski można składać do 1 lipca przez internet lub do 1 sierpnia w urzędzie. Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka.

Tagi: Dobry start