Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020
500 plus po zmianach
Program 500 plus to najpopularniejszy rządowy program dopłat wprowadzony przez PiS w 2016 r., który wspiera finansowo polskie rodziny. Kilkukrotne modyfikacje sprawiły, że rozszerzył się krąg odbiorców świadczenia.
Od 2019 r. o 500 plus można ubiegać się na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Ponadto przy przyznawaniu dopłaty nie są już brane pod uwagę dochody uzyskiwane przez rodziców. Dzięki temu z programu korzysta ponad 2 miliony polskich rodzin – podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ważne modyfikacje w 500 plus od 1 lipca
Kolejne istotne zmiany w 500 plus nastąpią już 1 lipca. Dzięki temu, że świadczenie przyznawane od 1 lipca 2019 r. obejmuje okres dwóch lat, to rodziny, które zgłosiły się po dopłatę w zeszłym roku nie muszą w 2020 r. martwić się o dodatkowe formalności. Ubiegłoroczny wniosek pozostaje w mocy i z 500 plus będzie można korzystać do maja 2021 r. – podaje next.gazeta.pl.
Czy świadczenie będzie w dalszym ciągu wypłacane mimo stanu epidemii i przestoju gospodarczego? W tej sprawie głos zabrała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która oświadczyła, że w czasie pandemii program ma inny wymiar, ale 500 plus na pewno nie zostanie wstrzymane.
500 plus cieszy się dużą popularnością
Program 500 plus, flagowy punkt polityki społecznej PiS, to przedsięwzięcie popularne, ale i kosztowne. Od początku inicjatywy przekazano ponad 100 mld zł, które trafiło do 6,5 mln dzieci.
Wniosek o 500 plus należy złożyć elektroniczne (przy pomocy portalu Empatia), papierowo (w urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej) lub drogą pocztową. Świadczenie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym dziecka, rodzinom zastępczym, rodzinnym domom dziecka, interwencyjnym ośrodkom preadopcyjnym oraz dzieciom w ośrodkach rodzinno-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego.