Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wnioski o 500 plus wystartowały, Polacy nie czekają. Pieniądze przyznali już 23 tys. osób
Radosław Święcki
Radosław Święcki 03.02.2021 01:00

Wnioski o 500 plus wystartowały, Polacy nie czekają. Pieniądze przyznali już 23 tys. osób

Polacy nie zwlekają z wnioskami ws. 500 plus
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od wczoraj można składać wnioski online o 500 plus

  • Ile dotychczas złożono wniosków i który region pod tym względem przoduje

  • Dlaczego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku ws. 500 plus

Wnioski ws. 500 plus od wczoraj. Polacy nie zwlekają

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy w tym roku konieczne jest ponowne złożenie wniosku o przyznanie środków z programu „Rodzina 500 plus” w związku nowym okresem rozliczeniowym świadczenia – od 1 czerwca br. do 31 maja 2022 roku.

Od 1 lutego, czyli od wczoraj wnioski o przyznanie 500 plus można było składać drogą elektroniczną, np. za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia, czy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Okazuje się, że liczne grono polskich rodzin postanowiło nie zwlekać i od razu wypełnić wniosek o świadczenie. Dowodzą tego dane, które w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Tylko do wtorkowego poranka złożono 682 621 tys. wniosków.

Z danych przedstawionych przez szefową resortu rodziny i polityki społecznej wynika, że najwięcej, bo ponad 104 tys. wniosków złożono w województwie mazowieckim. Ponad 91 tys. wniosków złożyli rodzice ze Śląska, zaś ponad 70 tys. z Wielkopolski. Najmniej póki co, bo jedynie ponad 15 tys. wniosków złożono w województwie opolskim i na Podlasiu.

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała w rozmowie z PAP, że w ponad 23 tys. przypadków 500 plus zostało już przyznane.

Jak widać liczne grono Polaków złożyło już wniosek o 500 plus drogą elektroniczną. Z pewnością nie brakuje jednak osób, które będą wolały uczynić to drogą tradycyjną. W tym wypadku trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać, gdyż taka możliwość będzie istniała od 1 kwietnia. Wnioski tą drogą można składać np. w urzędzie miasta bądź gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń, a także za pośrednictwem poczty.

By nie stracić środków przyznawanych w ramach programu „Rodzina 500 plus”, jak przypomina Bankier.pl należy złożyć wniosek najpóźniej do 30 czerwca br. Formularz przesłany do tej daty zapewnia ciągłość otrzymywania świadczenia. Jeśli ktoś się spóźni i wypełni wniosek np. 1 lipca, wówczas nie otrzyma pieniędzy za czerwiec. Wypełniając z kolei wniosek po 1 sierpnia, trzeba liczyć się z utratą środków za czerwiec i lipiec.

Szybciej wypełnisz, szybciej otrzymasz 500 plus

Wypełniając wniosek o przyznanie 500 plus do końca kwietnia br., rodzice mają gwarancję otrzymania wypłaty środków do końca czerwca br. Jeżeli uczynią to w maju, wówczas pieniądze wpłyną na konto do końca lipca, a jeżeli w czerwcu to wypłaty należy spodziewać się do końca sierpnia. Z kolei wnioski złożone między 1 a 31 lipcem oznaczają wypłatę 500 plus do końca września. Warto więc nie zwlekać z wypełnieniem wniosku ws. 500 plus, gdyż szybsze wypełnienie dokumentów oznacza szybsze pojawienie się środków przyznawanych w ramach programu na koncie.

Przypomnijmy, że 1 kwietnia br. minie 5 lat od wejścia w życie programu „Rodzina 500 plus”, jednej z najważniejszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej w 2015 roku. Początkowo środki były przyznawane na drugie i kolejne dziecko, ale przed kolejnymi wyborami w 2019 roku program rozszerzono również na pierwsze dziecko.

Z danych resortu rodziny i polityki społecznej wynika, że miesięcznie środki przyznawane w ramach programu "Rodzina 500 plus" otrzymuje 6,6 mln dzieci, a na jego realizację przeznaczono prawie 135 mld zł. W tym roku na wypłatę 500 plus rząd przeznaczył 41 mld zł.

Tagi: 500 plus