Polacy chcą zmian w 500 plus. Wyborczy sondaż gospodarczy
500 plus do reformy, a węgiel powinien zostać zastąpiony OZE. Zaskakujące wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie redakcji Business Insider. To prawdopodobnie ostatni przedwyborczy sondaż gospodarczy badający nastroje przed II turą, która - przypomnijmy - już w niedzielę. Od ogłoszenia ciszy wyborczej dzielą nas godziny.
500 plus do zmiany
Program 500 plus powinien zostać zreformowany. Jest to zaskakujący wynik sondażu Business Insidera. Jeszcze niedawno program socjalny został bardzo mocno rozszerzony - dotychczas obejmował jedynie rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci, od roku z dodatkowych pieniędzy cieszą się również rodzice jedynaków. Polacy uważają jednak, że program 500 plus powinien zostać zdecydowanie uszczuplony. Na zlecenie Business Insidera zadano naszym rodakom pytanie: "Prezydent powinien dążyć do reformy programu 500 plus i wprowadzenia progu dochodowego, który sprawi, że świadczenia nie będą otrzymywać osoby najlepiej zarabiające?".
Odpowiedzi na tak zebrały łącznie 64,8 procent. Co zaskakujące w ograniczeniu programu dla najbogatszych prym wiodą zwolennicy Rafała Trzaskowskiego. To wyborcy kandydata Koalicji Obywatelskiej w aż 71 procentach są zgodni co do ograniczenia finansowania programu 500 plus dla najzamożniejszych. Elektorat Andrzeja Dudy w mniejszym stopniu chce ograniczyć dodatek socjalny dla bogatych. Za wprowadzeniem takiego rozwiązania jest 59 procent wyborców urzędującego prezydenta RP. Wśród osób niezdecydowanych na kogo oddać swój głos w II turze wyborów, 500 plus chce ograniczyć 64 procent respondentów.
Nie chcemy węgla
Jeszcze większe zaskoczenie niż pytanie o 500 plus spowodowała kwestia węgla w Polsce. W zleconym przez redakcję Business Insidera sondażu padło pytanie:"Prezydent powinien wspierać działania zmierzające do całkowitego odejście Polski od węgla do 2050 roku i przechodzenia na odnawialne źródła energii?". Za wycofaniem się Polski z energetyki węglowej na tak odpowiedziało aż 72,4 proc. respondentów. Jest to o tyle zdumiewające, że węgiel jest przez część polityków ukazywany jako jedno z naszych największych dóbr narodowych. Przeciwnicy wycofania się naszego kraju z węgla stanowili zatem jedynie 19,6 proc.
Zaskoczenia nie ma w wynikach elektoratów. Wyborcy Andrzeja Dudy popierają odejście od węgla do 2050 roku w 61 procentach, a 1/3 jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Co ciekawe odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" były wskazywane w 32 proc., a "zdecydowanie się nie zgadzam" w 22 proc.
Pełen tekst badania IBRiS ze szczegółowymi wynikami został opublikowany dzisiaj w portalu Businnes Insider. Sondaż został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na grupie 1100 dorosłych Polaków w dniu 9 lipca 2020 roku.