500 plus dla niektórych małżeństw. Czy wejdzie w życie kolejne świadczenie socjalne?
Konstytucja RP gwarantuje każdemu Polakowi prawo do składania petycji, wniosków i skarg w interesie własnym, publicznym lub innej osoby za jej zgodą m.in. do organów władzy publicznej. Z możliwości tej skorzystali obywatele, którzy postulują wprowadzenie dodatku finansowego w wys. 500 zł dla małżeństw z długoletnim stażem. Kto faktycznie by z tego skorzystał i czy jest szansa na wprowadzenie tego świadczenia?
500 plus dla seniorów w małżeństwie. O co chodzi?
Pierwsze postulaty dotyczące wprowadzenia 500 plus dla seniorów trafiły do prezydenta już kilka lat temu. Temat ten powrócił niedawno, przy okazji złożenia do Sejmu petycji obywatelskiej, której autorzy przekonują, że takie wsparcie finansowe odciążyłoby nieco domowy budżet seniorów, a sam dodatek miałby też formę premiowania długoletniego pożycia. Grupą docelową świadczenia byłyby osoby z 40, 45, 50-letnim i dłuższym stażem.
Zobacz też:
Zamiast abonamentu RTV, wejdzie nowa opłata. Wiadomo już, jak będzie pobierana
5000 plus dla małżeństw. Taka propozycja też wpłynęła do Senatu
Jakiś czas temu do Senatu wpłynął też wniosek, by pary małżeńskie uhonorować znacznie wyższym świadczeniem, bo w wys. od 5 do 8 tys. zł. Kwota byłaby zależna od długości stażu. Pozytywnie do tego pomysłu odniosła się wówczas była minister rodziny, Elżbieta Rafalska, współodpowiedzialna za wprowadzenie programu Rodzina 500 plus.
Zobacz też:
Zostało mało czasu, trzeba się spieszyć. Od stycznia wchodzą nowe przepisy i wysokie kary
To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich, jak ważne jest to dla dzieci, które są wychowywane w tej rodzinie, wbrew lansowanym ideologiom. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński – przekazała Elżbieta Rafalska na łamach "Faktu".
Czy rząd Donalda Tuska wprowadzi 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem?
Trudno stwierdzić, gdyż na razie nie zapadły żadne deklaracje w tej sprawie, dlatego nie należy ulegać niektórym medialnym doniesieniom, jakoby dodatkowe pieniądze dla seniorów były wręcz na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie jednak kwestie dotyczące najstarszej części naszego społeczeństwa będą ważne dla aktualnej władzy. Specjalnie w tym celu powołano całkiem nowy resort ds. polityki senioralnej. Na jego czele stoi minister Marzena Okła-Drewnowicz. Jak sama przyznała, priorytetem jest teraz wprowadzenie bonu senioralnego.
Źródła: strefabiznesu.pl, money.pl, Interia Biznes.