Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Do Polski przyjadą światowi przywódcy i monarchowie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 27.01.2025 09:58

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Do Polski przyjadą światowi przywódcy i monarchowie

Auschwitz-Birkenau
fot. Pxhere

Uroczystości, które odbędą się w Oświęcimiu są nie tylko upamiętnieniem, ale również przypomnieniem o zagrożeniach wynikających z nienawiści, totalitaryzmu i braku poszanowania dla ludzkiej godności. Udział w nich wezmą światowi przywódcy oraz monarchowie. To jednak nie oni będą tego dnia najważniejsi. 

Coraz mniej Ocalonych

W poniedziałek 27 stycznia w Miejscu Pamięci Auschwitz odbędą się obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które przypadają w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Najważniejszymi uczestnikami wydarzenia będzie około 50 byłych więźniów obozu, którzy oddadzą hołd ofiarom. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent Andrzej Duda. Już przed południem złoży on wraz z ocalałymi wieńce i znicze przy Ścianie Straceń w Auschwitz I – miejscu egzekucji tysięcy Polaków.

Przewrotny plan reformy polskich lasów. Tym razem to nie my zapłacimy Polska elektrownia atomowa. Zapadła ostateczna decyzja

Królowie, premierzy i prezydenci

Kluczowa część obchodów rozpocznie się o godzinie 16 w specjalnie przygotowanym namiocie przed bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Na uroczystość zaproszono około 3 tys. gości, w tym delegacje z około 60 krajów. W gronie uczestników znajdą się m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III, prezydenci Francji i Niemiec, premier Kanady oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych. Przyjadą także królowie Hiszpanii, Norwegii, Belgii, Danii, Niderlandów oraz Luksemburga.

To jednak Ocalałym przypadnie najważniejsza rola – wygłoszą oni przemówienia, przypominając tragiczne losy milionów ofiar. Po nich głos zabierze Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, oraz dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Ceremonię zakończą modlitwy międzywyznaniowe i symboliczny hołd złożony ofiarom przy historycznym wagonie kolejowym.

Obchody mają wyjątkowy wymiar historyczny. Wagon, przy którym złożone zostaną kwiaty, upamiętnia deportacje około 420 tys. Żydów z Węgier w 1944 roku, większość z nich zamordowano w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau. 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Obóz, założony w 1940 roku przez Niemców jako miejsce więzienia Polaków, wkrótce przekształcono w ośrodek masowej zagłady. W Auschwitz zginęło co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Miejsce Pamięci Auschwitz pozostaje symbolem Holokaustu oraz tragedii milionów ludzi, która nie może zostać zapomniana.

Obchody odbywają się przy wyjątkowych środkach bezpieczeństwa. W zapewnienie ochrony zaangażowano kilka tysięcy policjantów z Małopolski, Śląska i innych regionów. Oświęcim i Brzezinka zostały zamknięte dla ruchu, a w "strefie zero" znajdą się wyłącznie zaproszeni goście. W związku z tym na trasach dojazdowych przewidziano liczne utrudnienia.