BiznesINFO.pl
Abonament rtv

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda spór związany z abonamentem RTV

  • Kogo ściga Poczta Polska

  • Kto jest zobowiązany, a kto zwolniony z opłaty abonamentowej

Abonament RTV, czyli wieczne Prima Aprilis

Abonament RTV można by przyrównać do wiecznej przepychanki między obywatelami, a rządem, który w ostatnich latach masowo ściąga pieniądze Polaków z tego tytułu. Za kontrole odpowiedzialna jest Poczta Polska, a nad tą nadzór sprawuje minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Odpowiedzialny za organizację majowych wyborów wicepremier Jacek Sasin w odpowiedzi na krytykę o ściągalności abonamentu RTV odpowiedział, że "jest to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska". Jednakże, gdy na jaw zaczęły wychodzić fakty, że ofiarami Poczty Polskiej są seniorzy z głodowymi comiesięcznymi świadczeniami, którym przez niezapłacony abonament RTV komornik zostawia kilkadziesiąt złotych na życie, Jacek Sasin zarządził zawieszenie kontroli na czas pandemii koronawirusa.

Dziennikarz portalu spidersweb.pl w swoim artykule podkreśla, że ofiarami abonamentowych kontroli są najczęściej seniorzy, którzy kilkadziesiąt lat temu zarejestrowali odbiornik radiowy lub telewizyjny, płacili abonament, a następnie przestali. Podkreśla, że gigantyczne opłaty z tytułu abonamentu RTV to zasługa archiwistów, którzy na podstawie historii rejestracji odbiorników, wysyłają wezwania do zapłaty na chybił trafił.

Przypomnijmy, że na początku tego roku KRRiT opublikowała na swojej stronie internetowej nowy cennik opłat za abonament RTV. Do regulowania opłaty zobowiązany jest każdy obywatel RP, który posiada w domu odbiornik telewizyjny, radiowy lub oba te urządzenia.

Opłata za odbiornik radiofoniczny wyniesie 7,50 zł, natomiast za odbiornik telewizyjny lub oba urządzenia zapłacimy 24,50 zł. Poczta Polska na swojej stronie internetowej wspomina o zniżce, która obowiązywała do 25 stycznia 2021 r. Kto zatem jest zwolniony z opłat, a kto podlega kontroli?

Abonament RTV - kogo ściga Poczta Polska?

Z uiszczania opłaty za abonament zwolnieni są seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, osoby posiadające I stopień grupy inwalidzkiej, kombatanci wojenni, osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, a ich świadczenie nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W celu skorzystania z przysługujących zniżek należy udać się do najbliższego urzędu pocztowego i złożyć tam odpowiednie oświadczenie.

Jednocześnie Poczta Polska wzięła na tapet te osoby, które zakupiły odbiornik, a nie zgłosiły jego posiadania. Jest to druzgocąca wiadomość dla unikających uiszczania opłaty. W ramach akcji mającej przekonać Polaków do opłacania abonamentu przeprowadzane są kontrole pracowników Poczty Polskiej delegowanych do tego celu. Warto jednak podkreślić, że nie są to listonosze.

Portal warszawa.naszemiasto.pl informuje, że w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy 2020 r. wykryto z tego tytułu ponad 10 tys. nieprawidłowości o wartości 6,5 mln zł. Za niepłacenie abonamentu RTV przewidziano także kary.

Od 2021 r. mandat z tego tytułu wynosi 735 zł. Jednocześnie należy pamiętać, że kwestie wpuszczania kontrolerów do mieszkania wciąż pozostają kwestią sporną.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >