”Afera kawowa”. UOKiK podejrzewa polską firmę o niedozwolone działania. Trwa śledztwo
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura. Obecnie trwa analiza dowodów zebranych w tej sprawie w trakcie przeszukania.
Trwa postępowanie wyjaśniające
Prezes urzędu sprawdza w postępowaniu wyjaśniającym praktyki spółki Jura Polska, wyłącznego importera ekspresów do kawy Jura oraz sprzedawców tych produktów – poinformował UOKiK.
- Podejrzewamy, że pomiędzy importerem a dystrybutorami ekspresów do kawy marki Jura mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen oraz podziału rynku. W tej sprawie, za zgodą sądu, pracownicy UOKiK przeprowadzili pod koniec 2022 r. przeszukanie w siedzibach kilku podmiotów. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy. Przypominam, że zgodnie z prawem ochrony konkurencji przedsiębiorcy powinni samodzielnie ustalać ceny produktów - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Dodał, że zabronione jest uzgadnianie ich z innymi podmiotami. W efekcie takich porozumień konsumenci płacą drożej za towary, zaś konkurencja na rynku zostaje ograniczona.
O co podejrzana jest firma
Niedozwolone działania mogły polegać na obowiązku utrzymywania ustalonych cen detalicznych ekspresów do kawy i akcesoriów w internecie oraz sklepach stacjonarnych, uważa UOKiK.
Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł – podał w komunikacie urząd.
Jak uniknąć dotkliwych kar
UOKiK informuje, że dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej.
Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z Prezesem UOKiK w charakterze „świadka koronnego” oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.