Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Akcjonariusze Lotosu podjęli decyzję. Czas na PKN Orlen
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.07.2022 14:39

Akcjonariusze Lotosu podjęli decyzję. Czas na PKN Orlen

EN 01528562 0037
East News

Akcjonariusze Lotosu w czasie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zdecydowali o połączeniu spółki z PKN Orlen. Potrzebna jest już tylko zgoda udziałowców Orlenu.

Głosowanie

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, “za” połączeniem spółek oddano 150 784 838 głosów, czyli 98,89 % głosów. Głosów przeciw było 706 659, a wstrzymujących 985 494. 

W czerwcu zarządy grup omówiły już i podpisały plan Plan Połączenia obu podmiotów. Akcjonariusze za 1 Akcję Lotosu otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. 

Polski rząd wspiera fuzję Lotosu i PKN Orlen. Z kolei Komisja Europejska zgodziła się, by część aktywów przejmowanego przez Orlen Lotosu trafiła do Saudów i Węgrów. 

Wizja koncernu multienergetycznego

Połączenie Lotosu z PKN Orlen planowano od dawna. PKN Orlen już w styczniu tego roku wynegocjował z Saudi Aramco długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Dostawy te mają zaspokoić do 45 % łącznego zapotrzebowania całej grupy Orlen już po przejęciu Lotosu. 

Połączenie przełoży się na szereg istotnych korzyści strategicznych, finansowych, biznesowych oraz pozabiznesowych. To pozwoli na osiągnięcie skali działalności i stabilności finansowej, które zwiększą odporność na zachodzące zmiany rynkowe, a także przyczynią się do realizacji szeregu dodatnich efektów ekonomicznych, zarówno na poziomie strategicznego rozwoju, jak i na poziomie operacyjnym” – przekonuje biuro prasowe Orlenu.

Szacuje się, że koncern będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, a jego przychody wyniosą ok. 250 mld zł rocznie. W wyniku fuzji udział Skarbu Państwa wzrośnie do ok. 35 %. Jeśli nastąpi również połączenie z PGNiG, udział zwiększy się do 50 %, podał PKN Orlen.

Kolejnym etapem ma być przyłączenie PGNiG. W ten sposób powstałby, jak nazywają ten projekt politycy PiS, “koncern multienergetyczny”, w którym wiodącą rolę miałby PKN Orlen.

Dziś odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen w Płocku i zapadnie ostateczna decyzja odnośnie połączenia z Lotosem. 

Tagi: Energetyka