BiznesINFO.pl Finanse Alimenty należą się nie tylko dzieciom. Sprawdź, kto jeszcze może ubiegać się o pieniądze
Marek BAZAK/East News

Alimenty należą się nie tylko dzieciom. Sprawdź, kto jeszcze może ubiegać się o pieniądze

22 października 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj kojarzy nam się ze wsparciem finansowym udzielanym przez jednego z rodziców swojemu dziecku. Niewiele osób wie, że mogą wystąpić również takie sytuacje, w których to np. dorosłe dziecko będzie miało obowiązek finansowego wpierania rodziców. Pieniędzy można się domagać praktycznie w każdym wieku, jednak ich przyznanie zależy od wystąpienia kilku przesłanek.

Alimenty dla dorosłych osób. Obowiązek alimentacyjny

W polskim porządku prawnym instytucja alimentów regulowana jest przez przepisy znajdujące się w dziale trzecim Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego . Obowiązek alimentacyjny to instytucja prawna, która ma zapewnić środki utrzymania tym członkom rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb . Najczęściej możemy spotkać się z obowiązkiem alimentacyjnym realizowanym przez rodziców wobec małoletnich dzieci. Jednakże istnieją również inne rodzaje obowiązku alimentacyjnego, mogące dotyczyć np. dziadków lub rodzeństwa .

553 zł co miesiąc bez względu na wiek, trzeba złożyć wniosek. O tym dodatku mało kto wie

Starszym osobom również mogą należeć się alimenty

W dzisiejszych czasach, pomimo wsparcia finansowego od państwa w postaci np. 14. emerytur, starszym osobom coraz trudniej się samodzielnie utrzymać . Pieniądze z emerytury często nie wystarczają na opłacenie rachunków, kupno leków czy zaspokojenie podstawowych potrzeb życia codziennego. W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że na rodzinie takiej osoby ciąży obowiązek alimentacyjny .

Zobacz: Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu.

Od kogo dorośli mają prawo żądać alimentów?

Należy wiedzieć, że osobę, której należą się alimenty, nazywa się Uprawnionym a osobę, która ma płacić alimenty Zobowiązanym . Zgodnie z polskim prawem rodzic nie może domagać się alimentów od potomka, jeśli pozostaje on w związku małżeńskim. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonka , czyli męża lub żonę. Gdy uzyskanie alimentów od małżonka jest niemożliwe, osoba dorosła może żądać alimentów od innych członków rodziny , zgodnie z następującą kolejnością: od dzieci i wnuków, od rodziców i dziadków, od rodzeństwa.

Kluczowe jest pojęcie niedostatku, czyli sytuacja osoby uprawnionej

Alimenty mogą zostać przyznane, gdy osoba o nie wnioskująca, znajduje się w niedostatku . Jest to pojęcie, której nie ma legalnej definicji, jednak zostało wypracowane na podstawie orzecznictwa. Rodzic znajduje się w niedostatku, czyli w trudnej sytuacji finansowej, gdy nie ma wystarczających środków na zaspokojenie swoich potrzeb, a nie może tego zrobić własnymi siłami. Rodzice mogą się domagać wsparcia finansowego od dzieci w sytuacji, gdy np. otrzymują niską emeryturę i nie są w stanie się z niej utrzymać - nie mogą sobie pozwolić na kupno leków, jedzenia czy opału.

Przed wnioskowaniem o zasądzenie alimentów należy pamiętać o tym, że podczas wydawania decyzji co do ich zasądzenia, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica i sytuację majątkową dziecka . Oznacza to, że dziecko musi mieć dochody na poziomie umożliwiającym wsparcie finansowe rodzica.

Źródło: superbiz.se.pl., infor.pl.

Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem
Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat