BiznesINFO.pl
Alior Bank przedstawił wyniki finansowe za ostatni kwartał 2020 roku

Wikimedia/Marcin Drozd

Alior przedstawił wyniki za IV kwartał 2020. Zysk netto zaskakuje

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zaskakujące dane dotyczące wyników Alior Banku za ostatni kwartał zeszłego roku. Jak wynika z wyliczeń PAP Biznes, zysk netto grupy wyniósł za ten okres 120,3 mln zł, podczas gdy oczekiwania biur maklerskich prognozowały, że nie przekroczy o

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zysk netto Alior Banku wyniósł w IV kwartale 2020 r. ponad 120 mln zł

  • Dlaczego wynik ten może zaskakiwać

  • Co wpłynęło na trudną sytuację banku w zeszłym roku

Alior Bank z zaskakującym zyskiem netto

Alior Bank przedstawił wyniki za IV kwartał 2020 roku. Ich szczegóły podaje PAP Biznes. Z wyliczeń agencji wynika, że zysk netto grupy Alior Banku wyniósł w ostatnim kwartale zeszłego roku 120,3 mln zł.

Wynik może zaskakiwać, gdyż oczekiwania 12 biur maklerskich w kwestii zysku banku za ostatni kwartał ubiegłego roku kształtowały się na poziomie 40-97 mln zł, co oznacza, iż nie zakładano, że przekroczy on 100 mln zł.

- Alior zaprezentował mocny zestaw wyników, które zostały obciążone jednorazowymi pozycjami. Uważamy, że wyniki są pozytywne, ponieważ bank wykazuje odporność na warunki pandemiczne. Bank ogłosił też program oszczędnościowy, który powinien pomóc obniżyć koszty o około 100 mln zł w 2021 roku - podkreślają analitycy BM mBanku, cytowani przez PAP Biznes.pl.

Nadspodziewanie dobre wyniki spowodowały, że akcje Alior Banku w pierwszej godzinie wczorajszej sesji poszły w górę o 8,5 proc.

Z danych przytoczonych przez Agencję dowiadujemy się, że w całym 2020 roku strata netto banku wyniosła 311,2 mln zł, podczas gdy w 2019 roku zysk netto wyniósł niemal 250 mln zł. Nie dalej jak pół roku temu informowaliśmy o niezbyt dobrej sytuacji Alior Banku, który w pierwszej połowie zeszłego roku odnotował ogromną stratę netto w wysokości ponad pół miliarda złotych (513,4 mln zł). Było to pokłosie pandemii, w związku z którą bank musiał dokonać odpisów na kwotę 418 mln zł z czego prawie 150 mln zł to odpisy indywidualne.

Trudną sytuację Alior Bank „zawdzięczał” również wyrokowi TSUE, przyznającemu klientom, którzy dokonali przedterminowej spłaty kredytu prawo do zwrotu części prowizji. Zwroty te kosztowały instytucję prawie 200 mln zł. Z czasem jednak jak zauważał Business Insider Polska bank zaczął się odbudowywać, dostosowując się swoje usługi do niskich stóp procentowych i mierząc się ze skutkami prawnymi wyroku TSUE w sprawie zwrotów prowizji. Bank zaczął również pracę  nad optymalizacją efektywności w celu ograniczenia wzrostu bazy kosztowej.

Wracając do ostatniego kwartału 2020 roku, to wynik odsetkowy banku wyniósł w tym okresie 666,7 mln zł. Tu nie było zaskoczenie, gdyż mniej więcej taki wynik prognozowali analitycy.  Wynik ten uwzględniał 30 mln zł dodatkowych rezerw związanych z korektą modeli dotyczącą przedterminowej spłaty kredytów. Wynik odsetkowy Alior Banku w 2019 roku był wyższy o 11 proc.

Nieco wyższy niż zakładały oczekiwania analityków był natomiast wynik z prowizji, który w IV kwartale zeszłego roku wyniósł 177 mln zł, podczas gdy spodziewano się 174,1 mln zł (generalnie oczekiwania wahały się w przedziale od 167,3 do 180 mln zł). W porównaniu z 2019 rokiem wynik z prowizji Alior Banku wzrósł w roku 2020 o niemal 10 proc.

Na wyniki Alior Banku w ostatnim kwartale 2020 roku jak podaje PAP Biznes wpływ miały również zdarzenia o charakterze jednorazowym jak odpisanie pozostałej części wartości firmy powstałej po przejęciu Meritum Banku (- 40 mln zł), czy odpis wartości aktywów niefinansowych (- 23 mln zł). Po stronie zysków należy zapisać w tym wypadku dekonsolidację RUCH SA (+12 mln zł), czy rozwiązanie rezerwy na premię (+14,5 mln zł)

Koszty ogółem wyniosły 380,5 mln zł, co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Oczekiwania rynku wskazywały, że koszty wyniosą 402,1 mln zł. W ostatnim kwartale zeszłego roku wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł 41,7 proc. wobec 43,8 proc. rok wcześniej.

Co czeka Alior Bank w 2021 roku?

Tyle 2020 rok. Jaki dla Alior Banku będzie ten rok?

- Alior Bank oczekuje, że w 2021 roku osiągnie zysk netto – mówi Iwona Duda, wiceprezes zarządu kierująca pracami zarządu, cytowana przez PAP Biznes. - Tak, mamy takie prognozy, to jest nasza ambicja – dodaje wiceszefowa Alior Banku.

Podobne artykuły

NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >