Po jakim czasie od wypicia możesz prowadzić samochód? Prawda jest dużo inna, niż ci się wydaje
Alkohol – po ilu godzinach można prowadzić?
Choć majówka w tym roku upływa pod znakiem obostrzeń, z pewnością nie zabraknie osób, które zdecydują się wyskoczyć do znajomych czy rodziny na grilla. A tam, do kiełbasek czy karkówki może znaleźć się na stole coś mocniejszego.
Po jakim czasie od wypicia alkoholu możemy prowadzić samochód? Jak zauważa serwis moto.pl, nie ma uniwersalnego przelicznika, który wskaże, ile możemy wypić i bez konsekwencji usiąść za kółkiem, gdyż każdy organizm reaguje inaczej. Istotne jest tu tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy i ile ważymy.
- Twój organizm potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy – podaje serwis.
Jak to wygląda w praktyce? W podanym przez portal przykładzie, gdzie przyjęto uśrednione i orientacyjne wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg, dowiadujemy się, że po wypiciu trzech kieliszków wódki miedzy godz. 20.00 – 21.00, o godz. 22.00 alkomat wykaże nam 0,69 promila alkoholu. Wynik na poziomie 0,0 zobaczymy dopiero o 3.30, czyli aż 7,5 godziny po rozpoczęciu picia. Jeszcze dłużej czasu nasz organizm będzie potrzebował na pozbycie się alkoholu po wypiciu czterech piw przy oglądaniu meczu w godzinach 20.00-22.00. Tu zerowy wynik zobaczymy dopiero o 8.30.
Obfite śniadanie nie pomoże
Policja rozprawia się z często spotykanym mitem, że na wypity wieczorem alkohol najlepszym lekarstwem jest obfite śniadanie.
- Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu – czytamy w komunikacie stołecznej drogówki, który cytuje moto.pl.
Policja radzi, by w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do prowadzenia pojazdu po prostu nie pić, a jeżeli nie możemy się powstrzymać, to najlepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat (kosztuje kilkaset złotych). Co ważne, nie należy sprawdzać poziomu alkoholu od razu po wypiciu, bo jego wynik będzie wówczas niewiarygodny. Zawsze jednak można skorzystać z urządzenia na komisariacie, bądź – za kilkuzłotową opłatą – na stacji benzynowej.
Przypomnijmy, że według obecnych przepisów za prowadzenie pojazdu pod wpływem powyżej 0,5 promila alkoholu grozi nie tylko utrata prawa jazdy, ale przede wszystkim trzy lata więzienia i 10 tys. zł grzywny.