Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Andrzej Duda przemówił w Davos. „Ta wojna nie może się zakończyć zwycięstwem Rosji”
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 21.01.2025 16:45

Andrzej Duda przemówił w Davos. „Ta wojna nie może się zakończyć zwycięstwem Rosji”

Andrzej Duda
fot. prezydent.pl

Davos, niewielka miejscowość w Szwajcarii, ponownie stała się globalnym centrum wymiany myśli i współpracy międzynarodowej. Ponad 3 tysiące liderów z przeszło 130 krajów spotkało się, by omawiać najważniejsze wyzwania współczesności. W Szwajcarii nie zabrakło przedstawicieli polskiego rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy. 

Wielkie spotkanie w maleńkiej wiosce

W Davos ponownie zbierają się delegacje z całego świata, aby w trakcie 55. Światowego Forum Ekonomicznego przedyskutować kwestie wykraczające daleko poza główne hasło tegorocznego spotkania, którym jest „Współpraca na rzecz inteligentnej ery”. W obliczu napięć geopolitycznych, przyspieszających zmian klimatu czy wyzwań związanych z masową dezinformacją, organizatorzy i goście tego prestiżowego wydarzenia mierzą się z rzeczywistością w czasach niepewności. 

Jak podkreślają organizatorzy Forum, jedynie innowacyjne podejście, oparte na współdziałaniu i wymianie doświadczeń, może realnie odpowiedzieć na palące wyzwania naszych czasów.

Pełne przemówienie Donalda Trumpa. Świat wstrzymał oddech Nowe prognozy PKB na świecie. Tusk: "Urośniemy 3 razy szybciej niż strefa euro"

Największe wyzwania współczesnego świata

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w maleńkiej szwajcarskiej wiosce gromadzi ponad 3 tysiące uczestników ze 130 państw, w tym 350 przedstawicieli rządów oraz 60 głów państw i szefów rządów. Głównych tematów, nad którymi będą się pochylać uczestnicy, jest kilka, choć trudno udawać, że każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu nie będzie brany przez pryzmat faktu, że Stany Zjednoczone od 20 stycznia mają nowego prezydenta. 

Jeden z głównych tematów skupia się, jak sugeruje główne hasło, wokół sztucznej inteligencji. Dynamiczny rozwój AI może prowadzić do optymalizacji działań w wielu sektorach gospodarki, jednak równie mocno uwidacznia się niebezpieczeństwo związane z rozwojem zaawansowanych algorytmów i potencjalnym wykorzystywaniem ich do celów militarnych czy propagandowych. 

Kolejnym obszarem, który budzi niepokój światowych liderów, jest geopolityka. Świat przechodzi bowiem jeden z bardziej rozchwianych okresów od dekad, a doniesienia o możliwych konfliktach i „zaognianiu” relacji międzynarodowych nie napawają optymizmem w perspektywie najbliższych lat. Równie duże znaczenie podczas tegorocznego Forum ma mieć kwestia polaryzacji społecznej, która – umacniana przez nierzetelne, wybiórcze informacje oraz zalew półprawd w sieci – może prowadzić do trwałego rozłamu w wielu społeczeństwach. To problem, który w Polsce zaczyna urastać do rangi wręcz fundamentalnego. Kolejny ważny temat to zmiany klimatyczne i działania prowadzące do ich ograniczenia.

Davos 2025 fot Lian Yi Xinhua News East News.jpg
fot. Lian Yi/Xinhua News/East News

Polska reprezentacja w Davos

Podczas drugiego dnia Forum przewidziano wypowiedzi m.in. szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, kanclerza Niemiec Olafa Scholza czy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ważnym tematem nadal pozostaje wojna w Ukrainie i jej wpływ na ład międzynarodowy. Prezydent Andrzej Duda, również obecny w Davos, podczas otwarcia wystawy „Your Country First – Win With Us” zwrócił uwagę, że zakończenie konfliktu w sposób satysfakcjonujący agresora, byłoby nie do przyjęcia dla demokratycznego świata.

Ta wojna nie może się zakończyć zwycięstwem Rosji. Nie może się zakończyć zwycięstwem agresora; nie może się zakończyć zwycięstwem tego, kto napadł; nie może się zakończyć zwycięstwem tego, kto realizuje swoje imperialne ambicje. On musi ponieść porażkę. I żebyśmy się dobrze zrozumieli: ta porażka będzie polegała na skarceniu jego imperialnych ambicji, na tym, że zostaną one zatrzymane i nie zostaną zaspokojone - powiedział Duda.

W spotkaniach uczestniczą także inni polscy politycy, w tym szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski czy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W Davos są również ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister finansów Andrzej Domański oraz odpowiadająca w rządzie za polską prezydencję w Unii Europejskiej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. 55. Światowe Forum Ekonomiczne trwa od 20 do 24 stycznia 2025.