Arcyważny wyrok w sprawie kredytów frankowych. Porażka banków w TSUE
W czwartek, 15 czerwca, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki w sprawach, które konsumenci wytoczyli bankom. Chodzi o kredyty denominowane we frankach szwajcarskich.
TSUE po stronie frankowiczów
TSUE wydał przełomowe wyroki dla sektora bankowego i frankowiczów. Orzekł, że w sytuacji unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć, bank nie może domagać się od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na zakup nieruchomości. Oznacza to, że Trybunał stanął po stronie frankowiczów.
Money.pl podaje, że banki w Polsce udzieliły niemal 750 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, a w polskich sądach toczy się 130 tys. spraw kredytobiorców przeciwko bankom.
Możliwość rekompensaty od banków
“Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów” - orzekł Trybunał.
Unia Europejska zmienia zasady. Będziesz mógł stracić prawo jazdy.
Niezgodne z prawem zachowanie
Trybunał podkreślił, że banki nie mogą czerpać korzyści gospodarczych ze swojego niezgodnego z prawem zachowania, a tym bardziej nie mają prawa do odszkodowania za niezgodności wywołane tym zachowaniem.
TSUE stwierdził również, że argument dotyczący stabilności rynków finansowych nie ma znaczenia w ramach wykładni regulacji unijnych, których celem jest ochrona konsumentów.
Zawieszenie spłaty rat kredytu
W drugiej sprawie Trybunał rozstrzygał, czy sądy krajowe mają prawo zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy.
W tym przypadku Trybunał również stanął po stronie frankowiczów. "Sąd może zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania sprawy o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy" - zaznaczył TSUE.
Trybunał wyjaśnił, że odmowa zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach środków tymczasowych, może uczynić, przynajmniej w części, nieskutecznym ostateczne orzeczenie co do nieważności umowy.