AstraZeneca z decyzją już dziś. Co wiemy o europejskiej szczepionce?
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie decyzje zapadły w sprawie szczepionki od koncernu AstraZeneca
-
Ile dawek preparatu może trafić na unijny rynek
-
Jaka jest specyfika nowego antidotum
AstraZeneca coraz bliżej wejścia na unijny rynek szczepionkowy
AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern, który podobnie jak spółki Pfizer i Moderna zaangażował się w profesjonalną pomoc w hamowaniu pandemii. Onet podaje, że w piątek 29 stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zaopiniowała szczepionkę europejskiej produkcji.
- Trzecią pozytywną opinią rozszerzyliśmy arsenał szczepionek dostępnych dla państw członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu zwalczania pandemii i ochrony obywateli - oznajmiła Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.
Komunikat agencji wchodzącej w skład Unii Europejskiej nie jest równoznaczny z dopuszczeniem preparatu do powszechnego użytku. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy bowiem do Komisji Europejskiej.
Jednak współpraca na linii UE - AstraZeneca nie układa się na razie zbyt pomyślnie. Koncern oznajmił, że dostarczy mniej szczepionek niż pierwotnie zapowiadał. Dlatego też KE ujawniła kontrakt, który zawarła z firmą w sierpniu 2020 r. Umowa obliguje koncern do przekazania w ręce UE 300 mln dawek szczepionki.
Mimo sporu doniesienia z EMA są wyjątkowo pozytywne w obliczu chaosu szczepionkowego, z którym od kilku tygodni zmaga się UE. Deutsche Welle donosi, że W spólnota zamówiła łącznie 2 mld dawek preparatu od 8 różnych producentów. Tymczasem Pfizer w dalszym ciągu dąży do usprawnienia swoich technologii, co wiąże się z poważnymi opóźnieniami w dostawach. Skutki tej sytuacji widać także w Polsce.
Szczegóły nowego preparatu od spółki AstraZeneca
Zgodnie z decyzją EMA szczepionka produkowana przez AstraZeneca może być podawana osobom powyżej 18. roku życia. Badania kliniczne wykazały, że preparat jest bezpieczny również dla obywateli, którzy ukończyli 55 lat.
Jednak nie wszystkie zespoły profesjonalistów przychylają się do tego stanowiska. Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) w Niemczech zaleca szczepionkę, jednak z pewnymi ograniczeniami. Z uwagi na brakujące dane w zakresie skuteczności szczepionki u osób w wieku 65 + niemiecka agencja rekomenduje, aby preparat od AstraZeneca przyjmowały tylko osoby między 18 a 64. rokiem życia.
Onet wskazuje, że przy zastosowaniu podwójnej dawki skuteczność preparatu dla sprawdzonych grup wiekowych sięga od 62 do 90 proc. Dla porównania antidotum od Pfizera charakteryzuje się 92-procentową skutecznością.
To nie jedyna różnica między tymi dwoma szczepionkami . Preparat od AstraZeneca jest zdecydowanie łatwiejszy w przechowywaniu. Europejska szczepionka musi bowiem przebywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, podczas gdy produkt Pfizera trzeba przechowywać w temperaturze - 70 stopni Celsjusza.
Według oficjalnych ustaleń dystrybucja szczepionki od AstraZeneca ma bazować na znanym już mechanizmie. Liczba dawek, którą otrzyma dane państwo członkowskie UE, ma być uzależniona od jego populacji. W ramach unijnych zakupów do Polski ma trafić 16 mln dawek preparatu od brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego.