Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Artykuły autora
autor

Bassa Iwona

Dziennikarz BiznesINFO

Autor tekstów

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Data pewna w umowach cywilnych i gospodarczych
calendar-3073971 1920
https://pixabay.com/pl/photos/kalendarz-data-daty-planowanie-3073971/
W kontekście sporządzania i zawierania umów często pojawia się określenie daty pewnej. Co ono oznacza i jakie konsekwencje płyną z użycia tej formy? Otóż mówiąc najprościej, data pewna to urzędowe poświadczenie daty, od którego może być uzależniona ważność umowy (czyli czynności prawnej) oraz jej określonych skutków. Opatrzenie dokumentu datą pewną informuje, że strony dokonały czynności prawnej najpóźniej w określonej dacie. W praktyce cała procedura polega na sporządzeniu pisma zawierającego oświadczenie woli stron, umieszczeniu na nim daty i potwierdzeniu tejże przez właściwą osobę urzędową, na przykład notariusza. Czynność prawna zyskuje zatem datę pewną od momentu urzędowego poświadczenia dokumentu. Data pewna może być zastrzeżona pod rygorem nieważności – jeżeli prawo wskazuje wymóg jej zastosowania, a nie umieszczono tej formy na dokumencie, wówczas umowa uznawana jest za nieważną. Stosuje się też zastrzeganie daty pewnej pod rygorem wywołania szczególnych skutków prawnych – w takim przypadku brak daty pewnej powoduje, że czynność prawna nie wywołuje skutków oczekiwanych przez strony. Urzędowe poświadczenie daty zachowuje skuteczność także względem osób, które nie uczestniczyły w dokonaniu danej czynności prawnej.
Czytaj dalej
Jak naliczać 40, 70, 100 euro rekompensaty za opóźnienie w płatności?
40 euro rekompensaty
pixabay.com
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a Twoi kontrahenci notorycznie spóźniają się z płaceniem faktur, możesz uzyskać od nich 40, 70 lub 100 euro rekompensaty na pokrycie kosztów windykacji. Podstawę naliczenia tych kwot stanowi Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Przepis ten ma na celu zmotywowanie dłużników do terminowego regulowania należności wynikających z transakcji handlowych, czyli umów dotyczących odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usług. Prawo znajduje zastosowanie, jeżeli umowa pomiędzy stronami została zawarta w związku z wykonywaną przez nie działalnością gospodarczą. Jest to rozwiązanie przewidziane wyłącznie do regulowania relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi, nie stosuje się go na linii przedsiębiorca-konsument.
Czytaj dalej
Prawo do urlopu wypoczynkowego. Kiedy zleceniobiorca może wziąć wolne?
beach-814679 1920
https://pixabay.com/pl/photos/beach-mewy-le%C5%BCaki-mucha-814679/
Umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie oraz umowa o dzieło, nie oferują takich samych przywilejów jak klasyczna umowa o pracę. Wynika to z faktu, że umowy cywilnoprawne podlegają prawom Kodeksu cywilnego, natomiast umowy o pracę reguluje Kodeks pracy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia nie posiadają wyznaczonego miejsca wykonywania obowiązków, określonego wymiaru czasu pracy ani nie realizują zadań pod bezpośrednim nadzorem przełożonego. Niewątpliwie zleceniobiorcy cieszą się większą swobodą świadczenia usług niż osoby pozostające na etacie, jednak są jednocześnie pozbawione szeregu praw pracowniczych, na przykład prawa do urlopu wypoczynkowego i dodatkowych dni wolnych. Wiele osób zastanawia się, czy w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia mogą jednak korzystać z odpłatnych przerw w pracy?
Czytaj dalej
Deklaracja wekslowa – w jakim celu wystawia się ten dokument?
man-5710164 1920
https://pixabay.com/pl/photos/cz%C5%82owiek-zarejestruj-papieru-5710164/
Deklaracja wekslowa stanowi dokument, który uzupełnia weksel in blanco. Jak sama nazwa mówi, jest to weksel niewypełniony, zawierający tylko podpis wystawcy. Często stosuje się go jako zabezpieczenie należności wierzyciela, na przykład przy zaciąganiu kredytu lub pożyczki. Deklaracja wekslowa służy więc doprecyzowaniu brakujących elementów weksla in blanco, do którego została dołączona i zawiera porozumienie stron upoważniające odbiorcę weksla do jego wypełnienia w razie zaistnienia ustalonych przez strony okoliczności. Prawo wekslowe nie narzuca formy sporządzania ani przekazywania deklaracji wekslowej, dopuszcza się możliwość pisemnego lub ustnego składania deklaracji. Deklaracja wekslowa nie stanowi o ważności weksla, określa jedynie przyszły dług i termin jego egzekucji.
Czytaj dalej