Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Artykuły autora
autor

Joanna Leja

Dziennikarz BiznesINFO

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Rząd chce wprowadzić rozwiązania chroniące przed spoofingiem i phisingiem. To odpowiedź na masowe oszustwa
smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentowali w środę projekt rozwiązania, którego celem jest ochrona abonentów polskich sieci komórkowych przed phishingiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych. – Z phishingiem mamy do czynienia od dawna, jednak w ostatnich miesiącach widzimy zdecydowane wzmożenie cyberataków. W grudniu ubiegłego roku, w oparciu o propozycje zespołu reagowania na incydenty NASK, Prezes UKE i przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych rozpoczęli prace nad przygotowaniem technicznych i prawnych rozwiązań, które mają lepiej chronić polskich obywateli przed tego rodzaju cyberatakami – powiedział podczas konferencji minister Janusz Cieszyński.Phishing to atak, polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych, zainfekowania sprzętu informatycznego złośliwym oprogramowaniem albo nakłonienia ofiary do podjęcia konkretnych działań. Bardzo powszechnym rodzajem phishingu jest smishing – atak skierowany na telefony komórkowe, poprzez wiadomości tekstowe / SMS.
Czytaj dalej
Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Co to oznacza?
mapa polska (1)
Biznesinfo
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że jest to najniższy stopień i dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni.Rządowy serwis przypomina, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyber przestępców. Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel. Aby zapewnić bezpieczeństwo Polski, rząd podejmuje działania wyprzedzające. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych. Na podstawie wniosków ze spotkania, a także po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie.
Czytaj dalej
ZUS ma dobrą informację dla rodziców. Przysługuje im zasiłek, gdy zostaną w domu z dzieckiem
portfel-pieniądze-biznesinfo
Biznesinfo
W czasie gdy w szkołach ponownie prowadzone będą lekcje zdalne, czyli od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 8 lat dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy (21 dni) można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, do 16 lat, które ma orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. – Zasiłek nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy. – Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Kowalska-Matis. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Czytaj dalej
Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"
singapur flaga unsplash
unsplash
Singapur ogłosił w sobotę sankcje przeciwko Rosji, które obejmują cztery banki oraz zakaz eksportu elektroniki, komputerów i artykułów wojskowych. Jest to odpowiedź azjatyckiego centrum finansowego na niebezpieczny precedens Moskwy na Ukrainie.Jak zauważa Reuters maleńkie miasto-państwo, międzynarodowy hub żeglugowy, rzadko nakłada własne sankcje, ale oświadczyło, że nie pozwoli na eksport towarów, które mogłyby wyrządzić krzywdę lub podporządkować Ukraińców lub pomóc Rosji przeprowadzić cyberataki. – Nie możemy zaakceptować naruszenia przez rosyjski rząd suwerenności i integralności terytorialnej innego suwerennego państwa – stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu, które nie podało ram czasowych, kiedy sankcje wejdą w życie. – Dla małego państwa, takiego jak Singapur, nie jest to teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens. Dlatego Singapur zdecydowanie potępił niesprowokowany atak Rosji – dodano w oświadczeniu.Stanowisko Singapuru przeciwko inwazji Rosji jest jak dotąd najsilniejsze w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Sankcje obejmują również zakaz eksportu do Rosji elektroniki i sprzętu wojskowego. Transakcje w kryptowalutach zostaną ograniczone, ponieważ pozwalałyby omijać niektórzy międzynarodowe restrykcje zastosowane wcześniej wobec Rosji. Ograniczenia zabraniają instytucjom finansowym Singapuru zawierania transakcji z publiczną spółką akcyjną VTB Bank (VTBR.MM) , The Corporation Bank for Development and Foreign Economic Affairs Vnesheconombank, Promsvyazbank Public Joint Stock Company i Bank Rossiya. Środki obejmują również kryptowaluty. Instytucjom finansowym zabrania się również zawierania transakcji i świadczenia usług ułatwiających pozyskiwanie funduszy dla rządu, banku centralnego lub podmiotów pod ich kontrolą w Rosji.
Czytaj dalej