Niemal najstarsze linie lotnicze na świecie bankrutują. Kolejny cios dla branży turystycznej
Avianca składa wniosek o bankructwo
Kolumbijskie linie lotnicze Avianca skierowały do sądu w Nowym Jorku wniosek o ochronę przed wierzycielami. Przewoźnik poinformował, że nie jest w stanie wykupić obligacji o wartości około 56 mln dolarów, co miało nastąpić w tym tygodniu. Firmie nie udało się też uzyskać pomocy od rządu Kolumbii.
Avianca zamierza przeprowadzić restrukturyzację w zakresie dającym możliwość kontynuowania działalności. We wniosku o upadłość firma tłumaczyła, że podjęte działania są potrzebne, aby ulepszyć pracę linii lotniczych i zagwarantować jej przyszłość.
Avianca przejdzie restrukturyzację
- Avianca boryka się z najtrudniejszym kryzysem w naszej 100-letniej historii, kiedy to mierzymy się ze skutkami pandemii COVID-19. Uruchomienie tego procesu jest niezbędnym krokiem, aby sprostać finansowym wyzwaniom - powiedział prezes Avianca, Anko van der Werff, cytowany przez “Financial Times”.
Avianca to drugie największe linie lotnicze w Ameryce Południowej. Firma zatrudnia ponad 21 tys. pracowników. Aby utrzymać miejsca pracy, firma zrestrukturyzuje swoje długi i przyszłe zobowiązania w związku z leasingiem samolotów i innych zawartych kontraktów.
Avianca nie wytrzymała koronawirusa
To nie pierwsze kłopoty finansowe firmy. Avianca od lat przechodziła poważne problemy, a jej działalność wisiała na włosku. W marcu linie Avianca wstrzymały wszystkie loty rozkładowe, a 80 proc. pracowników zostało wysłanych na bezpłatne urlopy.
Avianca to również drugie najstarsze linie lotnicze na świecie. Firma zostałą założona w 1919 roku w Kolumbii, na początku ery lotnictwa. W zeszłym roku obchodziła 100-lecie działalności.