Nie dostał awiza, ZUS odmówił mu zasiłku chorobowego. Z fatalnej sytuacji jest jednak wyjście
Awizo w przepisach prawnych
Radca prawny Marcin Nagórek wskazuje na regulacje prawne dotyczące awiza. Kluczowe w tej sprawie okazują się artykuły 43 i 44 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z zapisami do skutecznego doręczenia pisma może dojść również w sytuacji, gdy przekazano je niebezpośrednio. Jednak muszą być spełnione konkretne przesłanki. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje na cztery z nich.
Po pierwsze, adresat musi być nieobecny w mieszkaniu w momencie doręczenia pisma. Po drugie, dokument musi zostać przyjęty za pokwitowaniem przez dorosłego domownika, sąsiada czy dozorcę. Po trzecie, te osoby musiały podjąć się oddania pisma adresatowi. Po czwarte, gdy osoby trzecie przyjęły pismo, listonosz jest zobowiązany do pozostawienia zawiadomienia o doręczeniu dokumentu w skrzynce na korespondencję lub na drzwiach mieszkania adresata.
Brak doręczenia? Konieczne awizo
Jeżeli urzędnikowi pocztowemu nie udało się wręczyć pisma nawet osobom trzecim to przechowuje je przez 14 dni. Jednak niemożność przekazania pisma pociąga za sobą obowiązek pozostawienia awizo. Prawnik wskazuje, że do doręczenia zastępczego doszłoby, gdyby listonosz pozostawił zawiadomienie o możliwości odbioru (awizo). Jednakże ani adresat, ani żaden z domowników nie znalazł w skrzynce pocztowej awiza, co w konsekwencji pociągnęło za sobą odmowę przyznania zasiłku chorobowego.
Co powinien uczynić w takiej sytuacji? Słuszną drogą może okazać się odwołanie od decyzji ZUS, na mocy której nie przyznał mężczyźnie zasiłku. Uzasadnienie wniosku musi zawierać opis stanu faktycznego. Warto poprosić o zeznania świadków, którzy mogli pośrednio uczestniczyć w przekazaniu pisma. Należy szczególnie podkreślić brak awiza w skrzynce pocztowej. Do podobnej sytuacji doszło w 2015 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Wtedy ZUS uchylił decyzję o odmowie przyznania zasiłku.