BiznesINFO.pl Polska i Świat Wójt nie ma złudzeń. Jego gminę czeka fala bankructw
Pixabay, StockSnap

Wójt nie ma złudzeń. Jego gminę czeka fala bankructw

19 grudnia 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Bankructwo czeka na stoku

"Być albo nie być; oto jest pytanie" - to teraz największa bolączka wielu przedsiębiorców, którzy wcale nie muszą utożsamiać się z Hamletem, duńskim księciem Williama Shakespeare’a. Wręcz przeciwnie, przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa ich biznes znalazł się na skraju bankructwa.

Przypomnijmy, że kilka dni temu rząd wprowadził od 28 grudnia do 17 stycznia narodową kwarantannę , podczas której zamknięte pozostaną hotele - nawet pod pretekstem podróży służbowej rezerwacja noclegu będzie niemożliwa oraz stoki narciarskie. Obostrzenia dotkną także galerie handlowe, gdzie funkcjonować będą mogły markety budowlane, sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, przyznał, że rząd nie negocjował i nie konsultował wprowadzania nowych obostrzeń . W wywiadzie dla RMF FM mężczyzna przyznał, że pakiet rozwiązań przygotowany przez samorządy nie został nawet częściowo uwzględniony przez resort.

- Cieszyło nas, że wyciągi będą mogły działać, ale okazuje się, że tylko przez najbliższe 10 dni. Oprócz wyciągów powinny móc funkcjonować gastronomia i hotele. Mówiliśmy o tym, żeby przedłużyć ferie, żeby mógł się rozłożyć ten ruch turystyczny. Proponowaliśmy, żeby hotele przyjmowały tylko gości z negatywnym wynikiem testu i ozdrowieńców. Bezpieczny sezon zimowy w turystyce jest możliwy i będziemy w stanie zaproponować takie rozwiązania, żeby było to możliwe - tłumaczył w rozmowie.

Krupa podkreślił, że samorządowcy posiadają listę obiektów turystycznych w swojej gminie, jednakże nie wyobraża sobie, że miałby ją udostępnić funkcjonariuszom policji. - Na podstawie jakich przepisów? - pyta retorycznie.

Bankructwo przez obostrzenia

- Okres świąteczno-noworoczny dla niektórych firm stanowił co najmniej połowę przychodów, które osiągały w dalszej części roku - przyznał i powiedział, że samorządowcy mieli nadzieję na luzowanie obostrzeń po Nowym Roku.

Sygnały dotyczące bankructw przez pandemię koronawirusa dochodzą także z branży handlowej. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług przeanalizował dane handlowe za weekend 12-13 grudnia 2020 r. z 14-15 grudnia ubiegłego roku, dane są porażające - informuje Business Insider.

Jak się okazuje, odwiedzalność sklepów w okresie przedświątecznym w tym roku spadła aż o 48 proc. , natomiast poszczególne przedsiębiorstwa zanotowały nawet 68 proc. mniej klientów . Jednocześnie spadek sprzedaży wyniósł średnio 38 proc.

- Powołujemy się na analizy i twarde dane, używamy argumentów merytorycznych, ale ukrywamy realne emocje. Wyniki sprzedaży i odwiedzalności w naszych sklepach w centrach handlowych są dramatycznie złe i chcemy by wybrzmiało to głośno i wyraźnie - kolejne obostrzenia dotyczące handlu odetną nam tlen, który teraz podtrzymuje nas jeszcze przy życiu! - przestrzega zarząd ZPPHiU cytowany przez BI.

Niestety, ale fala bankructw może dotknąć nie tylko branżę turystyczną i handlową. Na negatywne skutki obostrzeń narażeni są również restauratorzy, przedstawiciele branży beauty czy artyści.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat