Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bez tego Polacy nie wjadą do Wielkiej Brytanii. Paszport już nie wystarczy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.01.2025 14:58

Bez tego Polacy nie wjadą do Wielkiej Brytanii. Paszport już nie wystarczy

Londyn
fot. Pxhere

Wzorem takich państw jak USA i Kanada, z początkiem roku Wielka Brytania zaczęła wprowadzać system autoryzacji podróży. To oznacza, że by odwiedzić kraj Winstona Churchilla i ryby z frytkami, nie wystarczy już samo posiadanie paszportu. Dobra wiadomość jest taka, że zdobycie autoryzacji nie jest skomplikowane. Inna sprawa, że możliwości, które się z nią wiążą, są ograniczone.

Do Wielkiej Brytanii paszport to za mało

Od 2025 roku osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii z 48 krajów, w tym z Polski, muszą uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Nowe przepisy, które początkowo wprowadzono w 2024 roku dla obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej, obejmują teraz 48 kolejnych krajów, takich jak USA, Kanada, Japonia czy Argentyna. Obywatele Polski będą musieli posiadać ETA od 2 kwietnia, a aplikacje o ten dokument można składać od 5 marca. 

Wprowadzenie tego wymogu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz lepsze zarządzanie ruchem podróżnych. ETA drzwi do Wielkiej Brytanii uchyla jednak w stopniu umiarkowanym.

Prokuratura zdecydowała ws. Macierewicza. "Zdrada dyplomatyczna" - 10 lat więzienia

Ten dokument umożliwi wjazd do Wielkiej Brytanii

ETA dotyczy obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym, którzy planują wizytę w Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, biznesowych, rodzinnych, edukacyjnych na krótkich kursach lub tranzytowych. Dokument ten jest wymagany także w przypadku pracowników kreatywnych oraz osób podejmujących określone zajęcia płatne przez okres do trzech miesięcy.

Koszt uzyskania ETA wynosi 10 funtów, a autoryzacja jest ważna przez dwa lata lub do upływu ważności paszportu, jeśli ten termin jest krótszy. Ważnym ograniczeniem jest fakt, że ETA nie pozwala na dłuższy pobyt niż sześć miesięcy, pracę w brytyjskich firmach, ani na częste wizyty mające na celu stałe przebywanie w kraju.

Wniosek o ETA można złożyć online lub za pomocą aplikacji „UK ETA App". Proces jest szybki – zajmuje około 10 minut, a decyzję otrzymuje się zwykle w ciągu trzech dni roboczych. Po uzyskaniu dokumentu jest on automatycznie powiązany z paszportem, co ma ułatwić kontrolę graniczną. Warto jednak mieć na uwadze, że posiadanie ETA nie jest równoznaczne z gwarancją wjazdu – ostateczna decyzja należy do brytyjskich służb granicznych. Funkcjonariusze mogą odmówić wjazdu, jeśli z jakiegoś powodu uznają, że warunki wjazdu nie zostały spełnione.

Wielka Brytania 2 fot Pxhere.jpg
fot. Pxhere

UK uszczelnia granice

Wprowadzenie ETA ma na celu poprawę kontroli imigracyjnej i zwiększenie bezpieczeństwa w Zjednoczonym Królestwie. System umożliwia wcześniejszą weryfikację podróżnych przed ich przyjazdem, co pozwala na wyeliminowanie potencjalnych nadużyć systemu imigracyjnego. Brytyjski rząd podkreśla, że cyfrowa autoryzacja ułatwi zarządzanie ruchem turystycznym i biznesowym, jednocześnie wspierając skuteczniejsze zarządzanie granicami kraju.