Blackout w Europie. Tyle gotówki musisz mieć na "czarną godzinę" w Polsce

Choć nie znamy jeszcze oficjalnych przyczyn wczorajszego wystąpienia na Półwyspie Iberyjskie i części terytorium Francji przerwy w dostawach prądu, to już dziś wiadomo, że incydent ten należał do największych w historii Starego Kontynentu. Komisja Europejska już wcześniej opublikowała rekomendacje, jak należy przygotować się do podobnych sytuacji. Kluczowy jest zwłaszcza jeden aspekt.
Blackout na Półwyspie Iberyjskim i południu Francji największy w historii Europy
Wczorajsze wydarzenia zasługują na szczególną uwagę nie tylko na swoją skalę, ale też złożoność. Anglojęzyczny termin "blackout" odnosi się bowiem nie do pomniejszej awarii, która mogła np. za sprawą pojedynczej podatności systemu spowodować duże problemy, lecz do całkowitej utraty kontroli operatora nad infrastrukturą elektroenergetyczną.
Na to rozróżnienie zwraca uwagę Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki, red. nacz. energetyka24.com. Wczorajszą sytuację klasyfikuje on jako ekstremalną i nie wyklucza, że jej przyczyną był sabotaż.

Sprawność infrastruktura na południu Europy przywrócona. Jak przygotować się na powtórkę?
We wtorek 29 kwietnia o godzinie 6:00 w Hiszpanii i Portugalii sieć działała już sprawnie w 99 proc. stacji, nie ma jednak wątpliwości, że wczorajsze wydarzenia będą miały wpływ na i tak już nietęgie nastroje w Europie. Powieść Marca Elsberga "Blackout" już w momencie premiery zrobiła duża wrażenie, a po napaści Rosji na Ukrainę wielokrotnie mówiło się, że zagrożenie jest jak najbardziej realne.
Wobec możliwego kryzysu nie jesteśmy jednak bezradni. W kwietniu Komisja Europejska opublikowała rekomendacje przygotowania plecaków ewakuacyjnych. Na tej podstawie również polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało poradnik w zakresie przygotowania na kryzysy podobne do tych, jakie miały miejsce wczoraj na południu Europy. Co powinno znajdować się w takim plecaku?
Rekomendacje są jasne – w plecaku powinna znaleźć się m.in. gotówka. Ile?
Przede wszystkim należ pamiętać, że własny plecak ewakuacyjny każdy powinien mieć przygotowany zawczasu. Nie umieszcza się w nim rzeczy nietrwałych, np. żywności, która może się zepsuć, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować się już dziś i pozostawić plecak w bezpiecznym miejscu. Co powinno się w nim znaleźć? Wyjaśnia to opracowana przed RCB infografika:

Należy uściślić, że sugerowane posiłki na 2 dni to oczywiście najlepiej posiłki suche czy też konserwy, które mogą być długoterminowo przechowywane poza lodówką. Należy też zwrócić uwagę na ich termin przydatności do spożycia.
Jakub Wiech w rozmowie z "Faktem" podkreśla, że bardzo ważne w przypadku kryzysu, także kryzysu energetycznego, jest dysponowanie gotówką. Możliwy jest wariant, w którym co prawda będą działać kasy fiskalne i będzie prowadzona bez przeszkód sprzedaż detaliczna, jednak nie będzie działać infrastruktura bankowa. To może powodować nie tylko brak możliwości przeprowadzania płatności kartą czy cyfrowymi systemami płatniczymi, ale też niedostępność gotówki przechowywanej w bankomatach.
Na wagę złota może okazać się każda ilość gotówki, choć zaleca się, aby w plecaku ewakuacyjnym umieścić 500-1000 zł.





































