Błędnie wypełniony wniosek o 500 plus opóźnia wypłatę pieniędzy. Rzeczniczka ZUS mówi jak tego uniknąć
Od lutego rodzice mogą składać wnioski na 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Błędne dane w formularzu mogą wydłużyć czas jego rozpatrywania i opóźnić wypłatę pieniędzy. Rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska- Matis zdradza, jakie błędy pojawiają się najczęściej i jak ich uniknąć.
Najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku
W informacji przesłanej przez ZUS czytamy, jakie błędy rodzice popełniają najczęściej przy wypełnianiu wniosku o 500 plus.
- Literówki, wpisanie własnego numeru pesel zamiast peselu dziecka to najczęstsze błędy, ale jest ich dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż zdarzają się także sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli rodzice mieszkają razem, pieniądze dostanie ten z rodziców, który pierwszy złoży wniosek. Wyjątek stanowi sytuacja jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie - w takiej sytuacji pieniądze dostanie rodzic, z którym mieszka dziecko.
- Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji, – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy pieniądze dzielone są po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł –
zastrzega Kowalska -Matis.
Warto sprawdzić wniosek przed wysłaniem
Rzeczniczka radzi, aby przed wysłaniem wniosku sprawdzić zawarte w nim dane, ponieważ drobne błędy mogą wydłużyć czas rozpatrywania wniosku i wypłatę pieniędzy. W szczególności należy zwrócić uwagę na dane dziecka, nr rachunku bankowego i pesel dziecka.
- Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o 500+ terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie
dla takich osób wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów – dodaje rzeczniczka.
Składanie wniosków o 500 plus
Wniosek o pieniądze na dzieci można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji mZUS, PUE ZUS, bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia. Jak czytamy na tronie gov.pl, jeśli we wniosku pojawiły się błędy urząd poprosi o ich skorygowanie. Poprawnie wypełniony wniosek daje gwarancję szybkiej wypłaty świadczenia.
ZUS zajmuje się wypłatą 500 plus od 2022 roku. Jak wynika z danych urzędu, w zeszłym roku złożono łącznie 14,4 mln wniosków.