BiznesINFO.pl
Branża beauty w obliczu kryzysu

Pixabay/Jo_Johnston

Branża beauty w najgorszym kryzysie od 30 lat. Już stracili 7 mld zł

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Branża beauty musi przygotować się na naprawdę trudne tygodnie. Już od jutra obowiązywać będą nowe obostrzenia, w związku z którymi salony kosmetyczne i fryzjerskie będą musiały się zamknąć. Kiedy tylko informacja o lockdownie rozniosła się w przestrzeni

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie straty poniosła branża beauty podczas pandemii

  • Na co mogą liczyć przedstawiciele branży beauty

  • Co stało się z aplikacją Booksy

Branża beuty zamyka się już jutro

W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń branża beauty będzie musiała zamknąć się już od soboty, co wcale nie polepsza bardzo złej sytuacji w tym sektorze. Od początku pandemii branża straciła już 7 mld zł, w związku z czym wprowadzony właśnie lockdown może zakończyć karierę wielu salonów w Polsce.

– Od ponad roku branża beauty walczy o możliwość pracy, płynność finansową, powrót i zaufanie klientów. Ze średnim skutkiem – dziś salony fryzjerskie i kosmetyczne odwiedza tylko ok. 40-70 proc osób, które bywały w nich przed pandemią, a obroty sektora rok do roku spadły o co najmniej 30 proc. – mówiła cytowana przez Onet dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Blanka Chmurzyńska Brown.

– Dla wielu profesjonalistów ogłoszony dziś lockdown oznacza zwolnienia lub upadłość. Co więcej, zagrożenie utraty środków do życia może zmusić pracowników tej branży do przejścia do szarej strefy, co być może pogorszy statystyki zachorowań. Salony i gabinety są przystosowane do zachowania reżimu sanitarnego – usługi wykonywane poza nimi będą tych warunków pozbawione – dodała,

Branża beauty rozmawia z wiceminister rozwoju

Wczoraj  przedstawiciele branży beauty spotkali się z wiceminister rozwoju. Część przedsiębiorców zapowiedziała wówczas, że grozi im bankructwo, w związku z czym nie są w stanie zamknąć swoich salonów.

Przedstawiciele branży zwrócili także uwagę na to, że nikt nie zapewnił im żadnej pomocy w związku z zamykaniem salonów.

– Uważamy też, że wiadomość o zamknięciu powinna automatycznie pociągać za sobą informację o tym, jakie wsparcie otrzymają fryzjerzy, kosmetyczki i inni usługodawcy – czy będą to dopłaty do wynagrodzeń, dotacje, zwolnienia z ZUS, dodanie do Tarczy do PFR itp. I – powiedzmy to jasno – pomoc ta powinna być wypłacona od razu, inaczej czeka nas olbrzymia fala bezrobocia. Rząd musi zrozumieć, że bez takich informacji strach przedsiębiorców o przyszłość potęguje się. Będziemy w tych sprawach prowadzić rozmowy z przedstawicielami administracji – wierzymy, że uda nam się przekonać ich do naszych argumentów – mówiła cytowana przez portal Chmurzyńska Brown.

Branża beuty przeżywa oblężenie

Zaraz po tym jak rząd podał informację, że branża beauty zostanie zamknięta, telefony w salonach kosmetycznych i fryzjerskich rozdzwoniły się. Klienci masowo zaczęli zapisywać się na wizyty, wiedząc, że jeśli teraz nie skorzystają z usług oferowanych przez branżę beauty, na odświeżenie wizerunku będą musieli czekać do 10 kwietnia, pod warunkiem, że rząd nie zdecyduje się na przedłużenie restrykcji.

Osób chętnych na nowe cięcie, czy wzorek na paznokciach było tak dużo, że aplikacja Booksy, służąca do zapisywania się na wizyty w salonie, całkowicie padła.

– Potwierdzamy: po dzisiejszej decyzji o zamknięciu branży beauty, Booksy przeżyło prawdziwe oblężenie. Ruch na naszej platformie natychmiast wzrósł ponad 15x – czytamy na fanpage’u Booksy na facebooku.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >