Chcą kupić Intela. Jeśli im się uda, to będzie rewolucja
To może być prawdziwa rewolucja na rynku chipów – pojawił się kupiec na Intela. O tym, że znajdujący się w głębokim kryzysie technologiczny gigant może zmienić właściciela, poinformował Wall Street Journal. Kontakt w sprawie przejęcia miała nawiązać znana firma, będąca do niedawna konkurentem Intela na rynku procesorów.
Największy kryzys w historii firmy
Problemy, z którymi zmaga się Intel dla niektórych kończą się końcem marzeń o budowie zakładu w ich kraju, wśród niektórych budzą zaniepokojenie, natomiast w jeszcze innych budzą… apetyt. Technologiczny gigant znajduje się obecnie w największym kryzysie w 56-letniej historii firmy. Problemy rozpoczęły się gdy Intel wypuścił na rynek swoje topowe procesory 13. i 14. generacji. Okazały się one wyjątkowo niestabilne, a kluczowy problem dotyczył skoków napięcia, które w najlepszej sytuacji powodowały zawieszanie się komputera lub tzw. BSOD (Blue Screen of Death), a w wielu przypadkach kończyło się to nieodwracalnym uszkodzeniem sprzętu.
Intel długo udawał, że żadnego problemu nie ma i nadal wprowadzał wadliwe CPU do sprzedaży. Użytkownicy zgłaszali więc coraz więcej reklamacji, których Intel ani myślał rozpatrywać z korzyścią dla nich, a o sprawie donosiły kolejne media. Od początku roku akcje Intela spadły już o 53 proc.
Beznadziejne wyniki finansowe i fatalny stan akcji na Wall Street zmusiły firmę do przeprowadzenie masowych zwolnień, w wyniku których 19 tys. pracowników straci pracę. By zaoszczędzić 10 miliardów dolarów, oszczędności szukano gdzie tylko się dało. Zrezygnowano z budowy fabryki we Włoszech i zakładu badawczego we Francji. Ostatnio poinformowano również o odwołaniu budowy montowni i zakładu testowania w Polsce. Zakład Intela miał powstać pod Wrocławiem.
Nie uwierzysz, gdzie YouTube upchnął reklamy. To już przesadaJest kupiec – czy coś z tego będzie?
Informację o pojawieniu się zainteresowanego kupnem technologicznego giganta opublikował Wall Street Journal. Kontakt z Intelem w sprawie transakcji miał nawiązać Qualcomm – znany producent chipów. Dotychczas obie firmy stanowiły dla siebie konkurencję na rynku procesorów do komputerów PC oraz laptopów. Potencjalny nabywca zajmuje się też produkcją układów do urządzeń mobilnych.
Obie firmy nie komentują doniesień, nie odpowiedziały również na pytania WJS. Na razie efektem tej informacji jest 8-procentowy wzrost Intela na giełdzie oraz 3-procentowy spadek akcji Qualcomm.
Rewolucja na rynku procesorów?
Gdyby doszło do przejęcia Intela przez Qualcomm, można by mówić o rewolucji na rynku chipów oraz największej fuzji technologicznej od wielu lat. Qualcomm może być zainteresowany takim interesem, ponieważ obecnie wiedzie prym jedynie w wytwarzaniu procesorów do urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów. Pozyskanie Intela pozwoliłoby firmie na własną rękę produkować układy również do komputerów, co obecnie zmuszony jest zlecać firmom z Tajwanu.
Intel wyceniany jest obecnie na ok. 96 miliarda dolarów. W przypadku Qualcomm wycena jest ok. dwukrotnie wyższa.
fot. Wall Street Journal, screen