"Ciepłe mieszkanie" wraca. Można dostać nawet 40 tys. złotych
Pod koniec miesiąca rozpocznie się nabór wniosków do nowej edycji programu "Ciepłe Mieszkanie" - poinformował PAP Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi przede wszystkim o wymianę „kopciuchów” i innych nieekologicznych źródeł ciepła.
Nowe „Ciepłe mieszkanie”
Jak przyznaje wiceprezes NFOŚiGW, program „Ciepłe mieszkanie” jest uzupełnieniem programu „Czyste powietrze”. Na wymianę "kopciuchów" i innych nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła w zabudowie wielorodzinnej przewidziano ponad 1 mld złotych. „Zjawisko smogu dotyczy nie tylko zabudowy jednorodzinnej, ale i również budynków wielorodzinnych” - wyjaśnił Paweł Mirowski.
Nawet 70 tys. złotych dofinansowania od państwa. Chętnych nie brakuje40 tys. złotych dofinansowania
Właściciele mieszkań powinni się zgłaszać do gmin, bo to one mogą aplikować o środki z programu „Ciepłe mieszkanie”. Wojewódzkie fundusze przekazują następnie środki do gmin, które podpisują umowy z właścicielami lokali mieszkalnych. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie ok. 40 tys. złotych na jeden lokal mieszkalny.
Ważny komunikat dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Sieć daje dwa rozwiązania.
Na co można przeznaczyć pieniądze?
Dzięki programowi „Ciepłe Mieszkanie” można wymienić m.in. przestarzałe piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, czy pompy ciepła. Co więcej, dofinansowanie pozwala również na podłączenie lokalu do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku lub do sieci ciepłowniczej. Warto również wiedzieć, że dofinansowywana jest także wymiana okien i drzwi.
Pierwsza edycja programu
Pierwsza edycja programu cieszyła się sporym zainteresowaniem, a wartość umów podpisanych z gminami to niemal 740 mln zł. W drugiej edycji „Ciepłego mieszkania” z dotacji może skorzystać większa liczba beneficjentów. Oprócz właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych będą to również małe wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali), a także najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego.
Źródło: PAP, TVP3.