Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Co powinien zawierać dowód wpłaty?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:37

Co powinien zawierać dowód wpłaty?

Co powinien zawierać dowód wpłaty?
Pixabay.com

Czym jest dowód wpłaty?

Dowód wpłaty, tzw. druk KP (KP to skrót od „kasa przyjęła”), to dokument potwierdzający wpłatę gotówki do kasy. Z jego pomocą można potwierdzić dokonanie wpłaty przez kontrahenta. Druki KP są często stosowane w obrocie gospodarczym. Dokument jest wystawiany w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje osoba wpłacająca gotówkę jako dowód uiszczenia zapłaty, a kopię zachowuje wystawca dokumentu.

Druki KP można nabyć w sklepach, lecz zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest po prostu wygenerowanie druku za pomocą programu do fakturowania. Taki dowód wpłaty można również stworzyć samodzielnie i wydrukować w domu.

Oczywiście druki KP nie są jedynymi dowodami wpłaty. Potwierdzeniem wpłaty gotówki może być również paragon lub zrzut ekranu z bankowości internetowej. Dowód wpłaty może przyjąć postać zdjęcia lub pliku w formacie PDF. W dobie powszechnego dostępu do Internetu, to drugie rozwiązanie stało się bardzo popularne. Dowód wpłaty musi zawierać określone informacje, aby został uznany za ważny. Jakie to są informacje? O tym w dalszej części artykułu.

Jakie dane musi zawierać dowód wpłaty?

W dowodzie wpłaty należy między innymi zamieścić dane osoby, która wpłaca gotówkę, datę, wartość dokonanej wpłaty oraz tytuł wpłaty. Chodzi o to, aby druga strona wiedziała, kto i kiedy dokonał wpłaty, a także ile i za co przedstawiona kwota gotówki została wpłacona. Poniżej wymieniamy najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się na druku KP:

  • dane wpłacającego – należy wpisać imię i nazwisko osoby wpłacającej gotówkę, a także nazwę, adres i NIP firmy,

  • data, miejscowość i numer kolejny KP,

  • tytuł wpłaty – należy określić, czego dotyczy wpłacona gotówka,

  • wartość wpłaty – podajemy ilość wpłaconej gotówki w cyfrach oraz słownie,

  • podpis osoby przyjmującej gotówkę.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy uzyskać dowód wpłaty w postaci zrzutu ekranu z bankowości internetowej, taki dokument musi zawierać wymienione wyżej informacje wraz z danymi osoby przyjmującej gotówkę. Nie wolno ich pomijać ani zakrywać. Warto rozważyć pobranie dowodu wpłaty z bankowości internetowej w postaci pliku PDF – jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ ogranicza się do kilku kliknięć myszką. Taki dokument możemy pobrać na nasz komputer i wysłać pocztą elektroniczną.

Dowód wpłaty KP a dowód wypłaty KW

Dowód wpłaty KP („kasa przyjęła) niewiele różni się od druku KW („kasa wydała”). Ten drugi dokument oznacza nic innego, jak wypłatę gotówki z kasy. Druk KW stanowi potwierdzenie wydania pieniędzy. Dowód wypłaty KW obowiązkowo musi zawierać te same elementy, co dowód wpłaty KP. Dokument musi zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach i podpisany przez obie strony, aby był ważny, czyli przez osobę pobierającą gotówkę oraz przez kasjera.

Dowód wypłaty KW, zupełnie tak jak w przypadku dowodu wpłaty KP, można kupić w sklepie, skorzystać z gotowych wzorów lub stworzyć samodzielnie i wydrukować w domu.

Czy dowód wpłaty może być dowodem księgowym?

Dowód wpłaty KP może być zarazem dowodem księgowym, stanowiącym podstawę zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Dowód wpłaty musi jednak zawierać elementy określone w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów:

  • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

  • datę wystawienia dowodu, a także datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

  • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

  • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

Tagi: