Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?
Gdzie należy zgłosić zgubienie dowodu osobistego?
Ponieważ zgubiony dowód osobisty może posłużyć osobom trzecim do wyłudzenia kredytu, zakupów na raty, wynajmu mieszkania i kradzieży jego wyposażenia lub innego rodzaju kradzieży tożsamości, należy fakt zgubienia dowodu osobistego zgłosić jak najszybciej w najbliższym banku.
Wszystkie banki w Polsce, a także szereg innych instytucji – firmy leasingowe, operatorzy telekomunikacyjni, wypożyczalnie – należą do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, dzięki czemu szybko i sprawnie można zastrzec zgubiony dokument.
Jak zastrzec zgubiony dowód osobisty?
W celu zastrzeżenia zgubionego dowodu osobistego należy udać się do swojego lub innego banku i zgłosić fakt zgubienia dokumentu tożsamości. W ramach systemu „Dokumenty Zastrzeżone” dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków, firm i instytucji, które również należą do tego systemu.
Zastrzeżenia najlepiej dokonać osobiście w banku, ale w szczególnych sytuacjach można to zrobić telefonicznie – w tym celu należy zadzwonić pod numer +48 828 828 828 lub przez stronę www.bik.pl.
W systemie „Dokumenty Zastrzeżone” można zastrzec również inne dokumenty tożsamości – paszport, prawo jazdy itp.
Czy zgubienie dowodu osobistego zawsze należy zgłaszać na policję?
Samo zgubienie dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości nie jest przestępstwem. Dopiero w momencie utraty dokumentu wskutek kradzieży, włamania czy rozboju warto zgłosić się na komisariat. Niezależnie od zgłoszenia utraty dowodu osobistego na policji powinno się zastrzec dokument w banku.
Czasowe zawieszenie dowodu osobistego
W przypadku zgubienia dowodu osobistego wydanego po 4 marca 2019 roku, który zawiera warstwę elektroniczną, czyli tzw. e-dowodu, dokument można czasowo zawiesić. Jest to dobrym wyjściem w przypadku, gdy jest szansa, że dowód osobisty się odnajdzie. Zawieszenie e-dowodu trwa 14 dni, jeśli w tym czasie dokument nie odnajdzie się i nie zostanie odwieszony, wówczas ulega automatycznemu unieważnieniu.
Zawieszenia e-dowodu można dokonać przez Internet (poprzez Profil Zaufany) lub w dowolnym urzędzie gminy.