Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?
Coca Cola HBC Polska zmaga się z podobnymi problemami jak inne firmy z branży spożywczej. Firma obawia się przerw w dostawach gazu.
Przerwy w dostawach gazu spowodowałyby zatrzymanie produkcji.
Problemy nie omijają kolejnego giganta
Branża spożywcza jest wyjątkowo podatna na wzrost kosztów, ceny energii wzrosły w ciągu roku o 200%, drożeją też surowce. Wszystko to musi wpłynąć na ceny. Boimy się przerw w dostawach gazu, bo to oznaczałoby przerwanie produkcji. Jak wrażliwa to branża pokazały problemy z CO2. Decydenci powinni więc wyjątkowo dbać o tę część gospodarki, mówi Katarzyna Borucka, dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju Coca-Cola HBC Polska.
Według Boruckiej ostatnio całym rynkiem spożywczym solidnie zakołysał brak dwutlenku węgla. Firma ma swoich dostawców i własne zasoby, ale gdyby nie szybkie rozwiązanie problemu, wielu producentów stanęłoby przed bardzo poważnym kryzysem.
System kaucyjny
Do 2029 roku w Unii Europejskiej 90% opakowań jakich używa Coca-Cola musi podlegać recyklingowi. Dyrektywa odpadowa wprowadza odpowiedzialność producenta za zbiórkę i przetwarzanie opakowań, a także za pokrycie ich kosztów. Chcemy więc brać udział w tworzeniu odpowiednich przepisów, zwłaszcza dotyczących systemu kaucyjnego – dodała Borucka.
Jej zdaniem w Polsce napotykamy na zbyt wiele sprzecznych interesów różnych stron, a potrzebujemy prostych i jasnych zasad. Jednego operatora do odbioru opakowań i jednej kaucji. 70% konsumentów w Polsce chce takiego systemu, ale nie mogą się oni zastanawiać gdzie i które opakowanie oddać.