Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Czy kasjer może nie wydać reszty? Warto to wiedzieć podczas zakupów w Biedronce i Lidlu
Wojciech Mulik
Wojciech Mulik 01.06.2024 14:04

Czy kasjer może nie wydać reszty? Warto to wiedzieć podczas zakupów w Biedronce i Lidlu

sklep Biedronka
fot. materiały własne

Dokonywanie zakupów w Lidlu i w Biedronce może zakończyć się niespodziewanym pytaniem. Czy jednak kasjer ma prawo nie wydać grosza i powiedzieć, że będzie "winny grosik"? Fakty wyglądają w ten sposób, że jeżeli nie wyrazimy na to zgody, nasze zakupy mogą zostać anulowane.

Prawa kasjera a wydawanie reszty w Lidlu i w Biedronce

Podczas płatności gotówką, każdy z nas zapewne usłyszał pytanie o możliwość niewydania reszty. Mało kto jednak wie, że prawo stoi po stronie sprzedawcy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wskazuje, że "teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę".

Kodeks cywilny mówi jedynie, że sprzedawca ma obowiązek przekazać prawo do własności towaru i go wydać, a nabywca ma towar odebrać i zapłacić wskazaną cenę. Nie ma jednak mowy o tym, co z resztą przy zakupach opłacanych gotówką.

14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów

Co robić, gdy kasjer nie ma reszty?

Jeśli kasjer nie ma możliwości wydania reszty, może odmówić sprzedaży towaru. W praktyce oznacza to, że jeśli nie zgodzimy się na niewydanie drobnej reszty, sprzedawca może anulować transakcję. Dlatego warto przemyśleć, czy nie lepiej mieć zawsze przy sobie możliwość dokonania płatności bezgotówkowej - np. kartą lub Blikiem. W takich sklepach jak Lidl czy Biedronka, taka forma płatności jest zawsze dostępna.

Praktyka kontra teoria

Chociaż prawo mówi jedno, rzeczywistość często wygląda inaczej. Kasjerzy w sklepach takich jak Lidl, Auchan czy Biedronka zazwyczaj starają się unikać konfliktów z klientami i wydają resztę, nawet jeśli jest to grosz. Dlatego warto zawsze być przygotowanym i mieć przy sobie odliczoną kwotę lub korzystać z płatności bezgotówkowych.

Źródło: Interia biznes