Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:35

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
pixabay.com

Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Do końca listopada 2018 roku zwolnienia lekarskie były wystawianie na papierowych formularzach ZUS ZLA lub w wersji elektronicznej e-ZLA przez lekarzy, którzy realizowali kontrakty z NFZ i mieli podpisane umowy z ZUS-em. Od grudnia 2018 wszystkie zwolnienia lekarskie mają formę elektroniczną (e-ZLA), a system automatycznie przesyła informację o nieobecności pracownika do pracodawcy.

Od czasu wprowadzenia elektronicznego L4 istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego wstecz, jeśli zachodzi uzasadniona potrzeba.

Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?

Przepisy dotyczące trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim umożliwiają wystawienie zwolnienia lekarskiego wstecz do maksymalnie 3 dni od dnia poprzedzającego przeprowadzenie badania lekarskiego. Badanie musi wykazać ponadto, że pacjent był w tym okresie niewątpliwie niezdolny do pracy.

Przy dłuższej nieobecności w pracy za pozostałe, przekraczające maksymalną ilość dni zwolnienia wstecznego nie przysługuje zasiłek chorobowy.

Istnieje również możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego na okres rozpoczynający się po dniu badania, jednak nie później niż do 4. dnia po badaniu. Ma to zastosowanie w sytuacji, gdy bezpośrednio po dniu badania przypada dzień wolny od pracy lub badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie wstecz od psychiatry

Lekarz psychiatra jest uprawniony do wydania zwolnienia lekarskiego na okres wcześniejszy niż 3 dni przed badaniem. Może to nastąpić w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Czy pracodawca ma obowiązek zaakceptowania zwolnienia lekarskiego wystawionego wstecz?

Pracodawca ma obowiązek przyjęcia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Jeżeli jednak zwolnienie takie budzi jego wątpliwości, może zweryfikować poprawność wystawienia dokumentu. Może przeprowadzić taką kontrolę osobiście lub zwracając się do ZUS-u.

Tagi: