Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy Polska należy do OPEC? Organizacja o ponad półwiecznej historii
Radosław Święcki
Radosław Święcki 07.01.2021 01:00

Czy Polska należy do OPEC? Organizacja o ponad półwiecznej historii

Czy Polska należy do OPEC?
Paweł 'pbm' Szubert/wikimedia

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest OPEC,

  • Jakie są cele OPEC,

  • Czy Polska należy do organizacji.

OPEC działa od 60 lat

OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) to międzynarodowa organizacja krajów eksportujących ropę naftową z siedzibą w Wiedniu. Celem organizacji jest ujednolicenie polityki dotyczącej wydobycia oraz wpływanie na poziom cen surowca. 

W ubiegłym roku minęło 60 lat od utworzenia OPEC. Organizacja powstała bowiem w 1960 roku w Bagdadzie i jak podaje Wikipedia największy wzrost jej znaczenia przypada na okres pierwszej połowy lat 70’, czyli kryzysu naftowego, kiedy to organizacja doprowadziła do znaczącego wzrostu cen ropy naftowej.

OPEC podejmuje decyzje przez Konferencje OPEC, na szczeblu ministrów odpowiedzialnych za energetykę, które najczęściej odbywają się co pół roku.

Obecnie do OPEC należy 13 państw. Najdłuższym stażem, bo od 1960 roku mogą poszczycić się Iran, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska i Wenezuela. Dwa lata później do organizacji dołączyła Libia, a pod koniec lat 60’ również Zjednoczone Emiraty Arabskie i Algieria. W 1971 roku jej szeregi zasiliła Nigeria.

W ostatnich latach do OPEC dołączyły Gwinea Równikowa (2017 r.), oraz Kongo (2018 r.). Patrząc na listę państw należących do organizacji zwraca uwagę fakt, iż nie brakuje krajów, które z niej odchodzą a następnie ponownie zasilają jej grono. To przypadek Gabonu, który wszedł do OPEC w 1975 roku i po blisko 20 latach ją opuścił. Od 2016 roku Gabon ponownie należy do OPEC.

Dwukrotnie do organizacji należały również Ekwador (1973-1992, a później w latach 2007-2019), a także Indonezja (1962-2009, a później 2016 r.). Przez niemal 60 lat do OPEC należał również Katar (1961-2018). Do organizacji nigdy nie należała natomiast Polska.

W ubiegłym roku jak państwa członkowskie OPEC posiadały ok. 40-procentowy udział w rynku sprzedaży ropy naftowej oraz ok. 70 procent światowych rezerw tego surowca. Największym wydobyciem może poszczycić się Arabia Saudyjska.

Tymczasem pandemia spowodowała, że w zeszłym roku światowe wydobycie ropy naftowej znacząco spadło. Z danych przywołanych przez serwis Comparic.pl dowiadujemy się, że w 2020 roku wydobycie ropy spadło do 94,25 mln baryłek dziennie ze 100,61 mln baryłek w 2019 roku.

– To był wyjątkowo trudny rok dla rynku ropy naftowej. Naprawdę nie widzieliśmy czegoś takiego – ani w czasie kryzysu finansowego, ani po 11 września – komentuje cytowany przez portal Peter McNally, światowy lider branży przemysłowej, materiałowej i energetycznej w firmie badawczej Third Bridge.

Z przywołanych przez portal szacunków Energy Information Administration wynika, że w tym roku wydobycie wzrośnie nieznacznie do 97,42 mln baryłek. Mniej optymistyczne są prognozy OPEC zgodnie z którymi będzie to 95,89 mln baryłek. Sekretarz generalny organizacji Mohammad Barkindo określa prognozy na 2021 rok jako „mieszane”.

Tagi: Polska