Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy warto kupować na ebay? Opinie internautów są niejednoznaczne
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Czy warto kupować na ebay? Opinie internautów są niejednoznaczne

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czy opłaca się kupować na ebay? Może zamiast niego lepiej pozostać przy Allegro? Czy jednak krajowy serwis oferuje nam takie same produkty, jak ten zagraniczny? Odpowiedzi na te pytania szukać można w praktyce, narażając się na niepewne inwestycje, albo pokładając wiarę w szczerość użytkowników forów internetowych, tym samym oszczędzając pieniądze.

Jak działa ebay?

Ebay jest ogólnoświatowym serwisem aukcyjnym. W swojej konstrukcji przypominać może nasze Allegro. Różnica polega głównie na tym, że jego użytkownikami są osoby z całego świata. Choć to podstawowa informacja, początkowo może przyprawiać o zawrót głowy. Przykładowo, porównując liczby elementów w kategorii “telefony i akcesoria” w obu serwisach, zestawiamy ze sobą około 8 milionów i… aż 35 milionów produktów.

Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie szerokości geograficzne, pod którymi ludzie mają dostęp do Ebay, liczby te nie dziwią. Obecnie serwis działa w 37 krajach. Nad Wisłę gigant zawitał w 2005 roku, pozwalając Polkom i Polakom zamawiać najróżniejsze produkty zza oceanu.

Serwis momentalnie stał się alternatywą dla krajowych serwisów aukcyjnych. Jego interfejs i działanie nie było obce chociażby dla użytkowników Allegro. Za jego pośrednictwem możemy wystawiać produkty na aukcje, sprzedawać je i kupować. Zaskoczeniem może być długość podróży, jaką odbędzie zakup przed pojawieniem się kuriera u naszych drzwi oraz koszty wysyłki. Szczególnie ostatni z wymienionych czynników zniechęcać może do zakupów na Ebay.

Ebay: czy warto kupować? Opinie internautów są niejednoznaczne

Do kwestii opłacalności kupna produktów zza granicy podejść można dwojako. Wysokie koszty wysyłki do dalekich krajów są niemożliwe do wyeliminowania. Równoważyć je mogą jednak bardziej konkurencyjne ceny produktów na rynku znacznie większym niż polski.

Opinie internautów odnośnie do opłacalności zakupów na Ebay są podzielone. Wśród minusów najczęściej wymieniają trudności związane z płatnością za pośrednictwem PayPal i wysokie prowizje. Co ciekawe, nie towarzyszyły one zakupom na Ebay w okresie jego debiutu na polskim rynku. Opłaty wprowadzone zostały w 2008 roku, a popularność korporacji w kraju raptownie pikowała. Z drugiego, najczęściej odwiedzanego portalu aukcyjnego w Polsce, Ebay spadł na ostatnie miejsce podium. Co prawda 3 lata później opłata została zniesiona, ale wysokość prowizji wzrosła.

Wciąż wiele Polek i Polaków pozostaje sceptycznie nastawionych do Ebay. Jak podaje serwis portalspozywczy.pl, w samym 2017 roku łącznie wystawiliśmy na aukcjach 700 000 produktów. Polaków w serwisie przybywa, ale internauci często zwracają uwagę, że znacznie bardziej lukratywnych zakupów dokonać mogą w takich serwisach jak Allegro, czy mniej znany swistak.pl.

Niektórzy klienci na forach internetowych ostrzegają przed podróbkami. Może to dotyczyć chociażby kosmetyków. O w przypadku kupna niewłaściwego produktu wina nie leży po naszej stronie (łatwo chociażby mylnie odczytać nazwę marki), dysponujemy szeregiem możliwości zgłoszenia niewłaściwej praktyki handlowej.

Często pojawiającym się wśród osób, zainteresowanych korzystaniem z serwisu Ebay pytaniem, jest to, z której dokładnie domeny korzystać. Wszystko zależy od miejsca, w którym sprzedajemy produkt i grona odbiorców, do których skierowana jest nasza oferta. Jako sprzedawcy z Polski, musimy liczyć się z niższym pozycjonowaniem naszych aukcji, kiedy z wyszukiwarki korzysta np. Niemiec. Z tego powodu najczęściej poleca się korzystanie z ebay.com. Tam grupa odbiorców jest najszersza.

Czy opłaca się kupować na Ebay? Opinie

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy wliczając koszt przesyłki i prowizje ostatecznie zakup poprzez Ebay opłacać się będzie bardziej niż w przypadku rodzimych serwisów, jedno jest pewne. Użytkownicy międzynarodowego giganta oferują szeroką gamę produktów, niedostępnych w Polsce. Właśnie to najczęściej przyciąga naszych rodaków.