Czym jest faktoring i gdzie znajduje zastosowanie?
Co to jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa polegająca na wykupie przez firmę faktoringową, czyli faktora, od przedsiębiorstwa, czyli faktoranta, nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Jest to więc forma krótkoterminowego finansowania dla firm, które udzielają tzw. kredytów kupieckich odraczających terminy płatności wobec swoich kontrahentów.
Faktoring jest usługą kompleksową, która poza zapewnieniem szybkiego dostępu do gotówki oferuje pakiet dodatkowych usług, w tym prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców, monitorowanie i egzekwowanie płatności, a także przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy.
Sytuacje, w których dochodzi do faktoringu:
firma chce zwiększyć sprzedaż i potrzebuje dodatkowego finansowania,
brak zdolności kredytowej,
firma ma problemy z rozliczeniami ze swoimi kontrahentami,
kontrahenci oczekują dłuższych terminów płatności,
firma chce ograniczyć ryzyko związanie z opóźnieniem lub brakiem zapłaty przez kontrahenta,
potrzeba poprawy wskaźników i struktury bilansu przedsiębiorstwa.
Rodzaje faktoringu
W Polsce wyróżnia się następujące rodzaje tego finansowania:
pełny – ryzyko niewypłacalności ponosi faktor,
niepełny – ryzyko niewypłacalności ponosi przedsiębiorca,
mieszany – rozłożenie ryzyka między faktorem a przedsiębiorcą,
jawny – dłużnik jest informowany o zawarciu umowy faktoringowej,
cichy – dłużnik nie otrzymuje informacji o fakcie zawarcia umowy faktoringowej,
krajowy,
międzynarodowy (eksportowy i importowy),
odwrotny – finansowanie faktur od dostawców, czyli faktur kosztowych.
Kiedy i jak skorzystać z faktoringu?
Faktoring jest rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który potrzebuje środków obrotowych celem rozliczenia swoich dostawców, pracowników lub zobowiązań fiskalnych. W przeciwieństwie do standardowej procedury bankowej, przygotowanie finansowania dzięki usługom Finea następuje bardzo szybko. Pozytywną decyzję można otrzymać w przeciągu godzin, a środki finansowe nawet tego samego dnia. Dzieje się tak dzięki zautomatyzowanemu, w pełni elektronicznemu procesowaniu potrzeby klienta — wniosek wypełniamy w okienku przeglądarki.
Co jest równie istotne, Finea akceptuje pojedyncze faktury i adekwatną do tego jednorazową opłatę za usługę. Nie trzeba w związku z tym obawiać się długotrwałych, sztywnych lubrosnących kosztów. Obowiązuje zasada: nie korzystasz, nie płacisz. Aby wypełnić wniosek i uzyskać finansowanie wystarczy kliknąć >tutaj<.
Faktoring dla MŚP
Przedsiębiorcy prowadzący małe lub średnie firmy mogą uzupełnić lub zastąpić kredyt bankowy finansowaniem faktoringowym. Środki finansowe udostępniane są wtedy dowartości przydzielonego limitu (granicy górnego zaangażowania faktora), a uruchamiane na podstawie otrzymanych faktur. Każdy spływ należności zwalnia część limitu, umożliwiając finansowanie kolejnych operacji handlowych.
Dobrym przykładem faktoringu zaliczkowego (faktoringu niepełnego) jest oferta eFaktor. Podmiot ten operuje na polskim rynku od ponad 5 lat, oferując finansowanie pozabankowe dla sektora MŚP. Zaletą eFaktora jest duży asortyment rozwiązań i elastyczne podejście prowadzące często do rozwiązań dedykowanych. Warto zapoznać się bliżej z ofertą eFaktor klikając >tutaj<.