Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Czym są kompetencje zawodowe i jakie mają znaczenie?
Aleksandra Czerwińska
Aleksandra Czerwińska 22.05.2021 02:00

Czym są kompetencje zawodowe i jakie mają znaczenie?

training-2874597 640
www.pixabay.com

W szukaniu pracy oraz podczas rozmów kwalifikacyjnych kluczem do sukcesu jest jak najlepsze zaprezentowanie siebie i swoich umiejętności. Poza wykształceniem i doświadczeniem zawodowym bardzo ważne jest przedstawienie swoich kompetencji zawodowych, które mogą stanowić kartę przetargową dla naszej kandydatury.

Czym są kompetencje zawodowe?

Według definicji na kompetencje składają się trzy aspekty: wiedza, umiejętności i postawa. Kompetencje określają, jaką mamy wiedzę w danym temacie, co potrafimy zrobić, a także jak zachowujemy się w otoczeniu innych.

Natomiast kompetencje zawodowe to indywidualne umiejętności pracownika, które stanowią predyspozycje do wykonywania danego zawodu.

Czym się różnią kompetencje zawodowe od kwalifikacji?

Kwalifikacje są potwierdzeniem wykształcenia i wiedzy niezbędnej do wykonywania danego zawodu. W przypadku kompetencji nie jest potrzebne potwierdzenie, wystarczą wiedza i umiejętności. Przykładowo dana osoba ma wiedzę w określonym temacie, ale ta wiedza nie jest potwierdzona żadnym certyfikatem.

Jak dzielą się kompetencje?

- umiejętności twarde - umiejętności specjalistyczne, które warto ocenić, zweryfikować i zmierzyć. Są to przede wszystkim wiedza merytoryczna dotycząca określonej dziedziny i wszelkie umiejętności praktyczne.

- umiejętności miękkie - zdolności związane z osobowością człowieka. Często występuje tutaj dodatkowy podział na umiejętności osobiste i interpersonalne.

Czy można sprawdzić kompetencje zawodowe?

Kompetencje zawodowe, zwłaszcza miękkie, są indywidualną kwestią, ale ich poznanie może zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu zawodowym. Istnieją kwestionariusze kompetencji zawodowych, których celem jest zbadanie predyspozycji do wykonywania określonych zawodów i czynności. Na podstawie uzyskanych wyników można wysunąć propozycje zawodów i stanowisk, które będą odpowiednie. Taki test predyspozycji najlepiej zrobić pod opieką psychologa w specjalistycznej poradni.