Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Darmowa komunikacja miejska dla seniorów? Muszą spełnić tylko jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.08.2024 17:03

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów? Muszą spełnić tylko jeden warunek

tramwaj
Fot. Pixabay/HubertPhotographer

Jazda autobusem bez biletu? W większości przypadków taka sytuacja skończy się mandatem. Polskie przepisy przewidują jednak kilka wyjątków, kiedy pasażerowi przysługuje tańszy lub całkowicie darmowy przejazd. Co ciekawe, skorzystać z niego mogą nie tylko emeryci. Kto pojedzie komunikacją miejską za darmo?

Takie zniżki tylko dla seniorów

Regularna cena biletu za przejazd pociągiem, autobusem i tramwajem w wielu przypadkach zostanie obniżona. Mniej zapłacą np. uczniowie czy studenci, ale także osoby starsze. Dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora Polacy mogą skorzystać z wielu zniżek, nie tylko w komunikacji miejskiej. Często zapominamy, że ten dokument, który możemy uzyskać po ukończeniu 60. roku życia, pozwala nam zapłacić mniej również w kinach i teatrach, a także salonach fryzjerskich czy nawet sklepach spożywczych. W tym miejscu lista przywilejów się jednak nie kończy.
 

W Lidlu się zaczęło. Coś specjalnego na niedzielę handlową za 1 zł. Do sklepów ruszą tłumy

Komunikacja miejska. Seniorzy pojadą całkiem za darmo

Niższa opłata to jedno, ale w kilku sytuacjach możemy całkiem zapomnieć o bilecie. W całej Polsce prawo do darmowej komunikacji miejskiej przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 70 lat. Jadąc na przykład autobusem nie musimy mieć przy sobie biletu, powinniśmy jednak pamiętać o dowolnym dokumencie potwierdzającym nasz wiek — choćby dowodzie osobistym czy legitymacji emeryta. To bowiem na jego podstawie w razie kontroli zostanie potwierdzona przysługująca nam, stuprocentowa zniżka.
 

Nie tylko emeryci pojadą za darmo

Jeśli skończyliśmy 70 lat możemy podróżować po Polsce komunikacją miejską bez żadnych opłat. Niektóre miasta wyszły jednak naprzeciw tym przepisom i obniżyły wiek uprawniający do tańszych lub darmowych przejazdów. Z taką sytuacją możemy spotkać się m.in. w Warszawie, gdzie zniżka w postaci ”biletu seniora” przysługuje osobom już od 65. roku życia. Tymczasem mieszkańcy Lublina, Wrocławia czy Bydgoszczy w tym samym wieku mogą już jeździć za darmo. W Szczecinie natomiast bez opłat skorzystamy z transportu jeszcze przed emeryturą — w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Dlatego warto zapoznać się z dokładnymi zasadami w naszym miejscu zamieszkania. Od lokalnych cen będą również zależeć inne zniżki.
 

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty