Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Deutsche Post wyliczyło koszty przesyłek pocztowych w Europie. Polska wyjątkowo droga
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 18.08.2021 02:00

Deutsche Post wyliczyło koszty przesyłek pocztowych w Europie. Polska wyjątkowo droga

EN 01454375 0025 (2)
Marek BAZAK/East News

Deutsche Post przeprowadziło analizę kosztów usług pocztowych w Europie. Według wyliczeń Niemców Polska jest jednym z tych 31 badanych krajów, gdzie ceny za wysłanie listów są najdroższe.

Aby wysłać list, statystyczny Polak musi mi pracować prawie 7 minut. Speedmail, dostarczyciel usług pocztowych informuje, że Deutsche Post postanowił sprawdzić ceny pocztowych usług ze względu na dyrektywę unijną, mówiącą o tym, że cena wysłania listu powinna być przestępna dla każdego obywatela Wspólnoty.

Statystyki nie są niestety korzystne dla Polaków. Deutsche Post zbadało sytuację w 31 krajach Europy i ustaliło, że średnio na wysłanie jednego listu trzeba pracować 4,24 minuty. Oznacza to, że Polacy są znacznie powyżej średniej i plasują się na 7. miejscu wśród państw, gdzie pracować na wysłanie listu trzeba najdłużej.

koszt pracy, cena listu, speedmail
Deutsche Post, Letter prices in Europe 2021

Na list najdłużej pracują Estończycy, bo prawie 10 minut. W najlepszej sytuacji są za to Szwajcarzy, którzy list wyślą już po 1,26 minucie pracy.

Cena wysłania listu

Raport Deutsche Post ustalił też nominalną cenę wysłania listu w różnych krajach. I tak list wysłany przez Polaka kosztuje 0,89 eurocentów przy średniej europejskiej 1,16 eurocentów. Tutaj znajdujemy się w środku tabeli, na 17. miejscu.

ceny nominalne, listy, speedmail
Raport Deutsche Post, Letter prices in Europe 2021

Najwięcej kosztuje list wysłany w Danii (3,88 EUR), a najmniej na Malcie (0,30 EUR). Oczywiście należy doliczyć do tego inne czynniki makroekonomiczne. Fakt większych zarobków Duńczyków powoduje, że mimo dużo większej ceny nominalnej za list, pracują na niego ponad minutę krócej niż Polacy.