Dodatek mieszkaniowy. Nie wszyscy z niego skorzystają
Jeżeli osoby zamieszkujące dany lokal - czy to wynajmujący, czy właściciele - mają problemy finansowe, mogą złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z oferowanych przezeń możliwości.
Trzy warunki dla dodatku
Możliwość otrzymania dodatku mieszkaniowego jest ograniczona trzema warunkami. Jak podaje portal Bankier.pl, wymagane jest posiadanie prawa do domu jednorodzinnego lub mieszkania, którego powierzchnia nie może być większa od określonej w ustawie.
Jest również kryterium dochodowe. Średni miesięczny dochód członka gospodarstwa w ciągu trzech miesięcy przed złożeniem wniosku nie może być większy niż 40 proc. przeciętnej pensji na gospodarstwo jednoosobowe, lub 30 proc. na gospodarstwo wieloosobowe.
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego cytowanych przez portal Bankier.pl, konkretne kwoty są dwie. W tym roku wynoszą one odpowiednio 2538,46 zł i 1903,85 zł.
Im więcej osób, tym wyższe limity
W przypadku gospodarstwa jednoosobowego, maksymalna powierzchnia lokalu wynosi 45,5 mkw. W przypadku dwóch osób są to 52 mkw., zaś czterech - 71,5 mkw.
Jest jednak możliwe przekroczenie tych limitów i skorzystanie ze świadczenia. Jak jednak wynika z informacji Bankiera, widełki przekroczenia limitu wynoszą między 30 proc a 50 proc., zależnie od ilości osób w gospodarstwie.
Można się odwołać
Wniosek o dodatek mieszkaniowy trzeba złożyć w lokalnym ośrodku pomocy społecznej. Trzeba do niego dołączyć m.in. deklarację o dochodach, potwierdzenie powierzchni lokalu i rachunki za ostatni okres.
Jak podaje Bankier.pl, świadczenie wyniesie pomiędzy 10 proc (gospodarstwa 5-osobowe i większe) a 15 proc. (jednoosobowe). W przypadku odmowy można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego.