Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Co z drugą waloryzacją?
Natalia Ziółkowska
Natalia Ziółkowska 08.09.2024 17:05

Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Co z drugą waloryzacją?

seniorka, pieniądze
Fot. Pixabay, materiały własne

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Tego dotyczyć mają obrady najbliższego posiedzenia rządu. Już 10 września Rada Ministrów debatować będzie nad projektem nowelizacji ustawy o emerytach i rencistach. Jakich podwyżek mogą się spodziewać?

Dodatkowa waloryzacja — czemu ma służyć?

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji: „[...] w warunkach wysokiej inflacji emeryci i renciści — szczególnie pobierający niskie świadczenia — odczuwają nadmiernie wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku, a ich świadczenia tracą na realnej wartości i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb”.


Czyli, w praktyce, celem dodatkowej waloryzacji jest ochrona świadczeniobiorców: złagodzenie skutków rosnącej inflacji i zagwarantowanie — emerytom i rencistom — stabilności finansowej, by mieli dostęp do produktów pierwszej potrzeby: spożywczych i farmaceutycznych (leków).

Trzynasta i czternasta emerytura w 2025 roku. Seniorzy mogą się zdziwić Dyrektor ZUS: system emerytalny powinien być prosty i jednolity

Druga waloryzacja emerytur. „To realizacja zapowiedzi Donalda Tuska”

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to realizacja — zaprojektowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej — obietnicy Donalda Tuska, którą zapowiedział 12 grudnia 2023 r. podczas exposé. I zakłada dodatkowe rozwiązanie, na wypadek, gdyby w pierwszym półroczu inflacja przekroczyła 5 proc. Z projektu wynika, że emerytom i rencistom nie przysługuje wówczas jedynie waloryzacja roczna, ale również dodatkowa waloryzacja świadczeń.


Aktualnie, waloryzacja emerytur i rent miała miejsce raz w roku, zaczynając od początku marca. Stąd dodatkowa (druga) waloryzacja planowana jest na początek września 2025 r.


Gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w pierwszym półroczu danego roku, w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku, przekroczy 105 proc. — podaje money.pl.


Patrząc na dane GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2024 r. w stosunku do I półrocza 2023 r. wyniósł 102,7. Czyli mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 2,7 proc. Skąd prognozy, że inflacja w 2025 roku ma sięgnąć poziomu 5 proc.? Wszystko przez projekt ustawy budżetowej.


„W 2026 r. średnioroczna inflacja wyniesie 3,1 proc. W końcu horyzontu prognozy tempo wzrostu cen konsumpcyjnych trwale osiągnie przedział dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego NBP i wyniesie odpowiednio 2,6 proc. w 2027 r. i 2,5 proc. w 2028 r.” — wskazano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

Na czym to będzie polegać?

Podobnie, jak w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie obliczana przez pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej dnia 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Ważne, że po przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może zostać obniżona. A objęte nią będą emerytury i renty wypłacane przez terminem waloryzacji.


Jednak na wspomnianą waloryzację emeryci i renciści będą musieli jeszcze poczekać. Wejście w życie nowelizacji datuje się na 1 stycznia przyszłego — 2025 — roku.