Dostaniesz w sklepie taki paragon? Natychmiast to zgłoś
Ruszyła kolejna edycja corocznej akcji ”Weź paragon”. Z tej okazji przypominamy, dlaczego warto pamiętać o dowodzie zakupu. Co grozi sprzedawcy, jeśli go nie wyda? Czy coś grozi nam, jeśli jako klienci zrezygnujemy z paragonu?
”Weź paragon”. Po co nam potwierdzenie płatności?
W większości przypadków po zakończonych zakupach paragon uznajemy za niepotrzebny atrybut, który od razu wyrzucamy do kosza. Często nawet nie odbieramy go od sprzedawcy — lub nie przejmujemy się tym, czy kasjer rzeczywiście go wydał. Zwłaszcza przy okazji codziennych zakupów nie zastanawiamy się nad tym, jak istotne są paragony.
Przypominamy sobie o nich dopiero, kiedy musimy złożyć reklamację. Tymczasem paragon nie tylko umożliwia porównanie cen, ale daje również gwarancję, że nie zostaliśmy oszukani i wspiera uczciwą konkurencję. Odbierając paragon zmniejszamy szarą strefę, mamy bowiem pewność, że od sprzedaży został odprowadzony podatek. Wbrew pozorom dowód sprzedaży jest zatem nie jeszcze jednym świstkiem w naszej kieszeni, ale dokumentem, często bardzo cennym.
Co grozi za nieodebranie paragonu?
Wiele osób zastanawia się również, czy — poza utratą wyżej wymienionych przywilejów — klientom grożą jakiekolwiek konsekwencje prawne z powodu porzucenia paragonu na ladzie sklepu. Odpowiedź brzmi: nie, ale…
Jeśli nie odbierzemy paragonu, zostawiamy pole do manewru nieuczciwym sprzedawcom, którzy mogą wykorzystać go do nadużyć fiskalnych. Obowiązek wydania paragonu jest jednak zdecydowanie bardziej określony — sprzedawcy, który nie wręczył nam dowodu sprzedaży, grozi kara grzywny z tytułu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
W 2023 roku na terenie właściwości Naczelnika I Urzędu Skarbowego w Koszalinie i Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Koszalinie w ramach kontroli celno-skarbowej, czynności mandatowych, jak również w ramach nabycia sprawdzającego, przeprowadzono działania wobec 849 podmiotów. Nieprawidłowości stwierdzono w 139 podmiotach, wystawiono mandaty na łączną kwotę 166 870 zł — poinformował rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, Maciej Koniuszewski.
Uważaj! Ten paragon nie jest prawdziwy
Realne znaczenie paragonów podkreśla również częstotliwość oszustw w tym zakresie. W sklepie powinniśmy zachować szczególną czujność w sytuacji, gdy sprzedawca nie wręczy nam paragonu lub wydrukuje samo potwierdzenie płatności — nie zastępuje ono bowiem faktycznego dowodu sprzedaży, podobnie jak rachunek czy paragon kelnerski w restauracji. Otrzymując paragon powinniśmy natomiast upewnić się, że zawiera on takie dane jak:
- imię i nazwisko lub nazwę, oraz NIP podatnika
- adres punktu sprzedaży, adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
- numer wydruku, wraz z datą i dokładną godziną sprzedaży,
- oznaczenie "PARAGON FISKALNY",
- łączną wartość sprzedaży brutto oraz łączną wysokość podatku