BiznesINFO.pl Turystyka Branża turystyczna ma się źle jak nigdy. Unia Europejska wyciąga do niej pomocną dłoń
https://pixabay.com/stronytwoichmarzen

Branża turystyczna ma się źle jak nigdy. Unia Europejska wyciąga do niej pomocną dłoń

7 lipca 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Dotacje dla turystyki w dobie pandemii

Przedsiębiorcy z branży turystycznej w obliczu pandemii stanęli przed trudnym wyborem. Ze względu na rekordowo niskie dochody w branży musieli wybrać między dalszym prowadzeniem działalności, a jej zawieszeniem lub zakończeniem. Dramatyczną sytuację właścicieli pogorszyły obostrzenia wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Zawieszenie ruchu na granicach, zamknięcie granic oraz brak zezwoleń przypieczętowały los wielu ośrodków turystycznych. Poszczególne państwa nie pozostały obojętne na apele właścicieli i postanowiły wspomóc ten sektor gospodarki. Dotacje dla turystyki w dobie pandemii zapowiedziała także Unia Europejska.

Unia Europejska podkreśla, że sektor turystyki jest niezwykle ważny dla całej organizacji, co pokazują także dane Parlamentu Europejskiego. Wynika z nich, że branża turystyczna odpowiada za ok. 11 proc. całego PKB UE. Zatrudnienie w sektorze turystycznym znajduje ok. 12 proc. obywateli Unii, a 90 proc. z 3 mln firm turystycznych to mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Dotacje dla turystyki są niezbędne

Dotacje dla turystyki mogą okazać się zbawienne w przypadku poszczególnych przedsiębiorstw. Z najnowszych danych statystycznych GUS wynika, że spadek liczby osób korzystających z bazy noclegowej w maju tego roku spadł o 88,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. Gorsza sytuacja była w kwietniu. Ówczesny spadek sięgał blisko 96,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

W ramach pomocy branży turystycznej, polski rząd uruchomił tzw. tarcze antykryzysowe, ale innym ciekawym rozwiązaniem jest także program "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka". Projekt ma wesprzeć przedsiębiorców działających w sektorze turystycznym, ale także podnieść jakość oferowanych usług turystycznych w regionie wschodnim kraju oraz wydłużyć sezon turystyczny na tym obszarze. Program skierowany jest do firm turystycznych z woj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dotacje dla turystyki z Unii Europejskiej

Wokół problemu branży turystycznej nie pozostała obojętna także Unia Europejska. UE wyciągnęła pomocną dłoń do przedsiębiorców z sektora i przedstawiła szereg rozwiązań mających pomóc wyjść branży z letargu. 13. maja Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań, które mają za zadanie pomóc państwom członkowskim w odmrażaniu tej gałęzi gospodarki i jednocześnie umożliwić ponowne otwarcie obiektów turystycznych - pisze magazyn "Fundusze Unijne w pytaniach i odpowiedziach".

Pakiet rozwiązań przedstawionych przez Komisję Europejską obejmuje strategię odbudowy sektora na rok 2020 oraz lata kolejne, unijną solidarność i wspólne podejście do swobody przemieszczania się czy ramy bezpieczeństwa turystów w czasie wypoczynku. W programie znalazło się także zalecenie, aby stworzyć bony turystyczne wprowadzone w poniektórych krajach atrakcyjnymi dla jego beneficjentów oraz kryteria stopniowego przywracania działalności turystycznej. Przypomnijmy, że w Polsce bonem turystycznym jest tzw. wakacyjne 500 plus na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia i 1000 zł dla dziecka niepełnosprawnego.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat