Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Druga waloryzacja: dwie podwyżki w roku. Rząd zdecydował, jest komunikat
Michał Górecki
Michał Górecki 10.09.2024 21:47

Druga waloryzacja: dwie podwyżki w roku. Rząd zdecydował, jest komunikat

Donald Tusk
Fot. Kancelaria Premiera/Flickr

We wtorek 10 września Rada Ministrów decydowała ws. projektu przewidującego drugą waloryzację w roku, obok tej "standardowej", przeprowadzanej zwyczajowo 1 marca. Opublikowano oficjalny komunikat po posiedzeniu: “Projekt spełnił oczekiwania członków rządu” - czytamy. Ale waloryzacji nie będzie. 

Druga waloryzacja, czyli dwie podwyżki w roku

Druga waloryzacja to projekt, nad którym prace legislacyjne trwają od kwietnia br. De iure jest nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zakłada wprowadzenie dodatkowej, obok tej “standardowej”, co roku odbywającej się 1 marca, waloryzacji, czyli procesu mnożenia zgromadzonego przez nas kapitału na kontach emerytalnych. Procedowany we wtorek projekt jest autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co do zasady zakłada wprowadzenie drugiej waloryzacji w sytuacji, gdy inflacja sięgnie min. 5 proc.

Zobacz też: Emerytura przestaje istnieć. ZUS o nowym trendzie, to się dzieje w całej Polsce

Dyrektor ZUS: system emerytalny powinien być prosty i jednolity

Jest decyzja Rady Ministrów

Rada Ministrów przekazała, że “projekt spełnił oczekiwania członków rządu” - i druga waloryzacja będzie wdrażana w sytuacji wskazanej w projekcie, czyli przy spełnieniu warunków inflacyjnych (5 proc.). 

Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu. Mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność - czytamy.

Przypomnijmy, że według danych GUS inflacja w pierwszej połowie 2024 roku wyniosła 2,7 proc., a prognoza Narodowego Banku Polskiego z lipca 2024 r. na cały rok to 3,7 proc. Warunek 5 proc. nie został zatem spełniony. Stąd projekt “drugiej waloryzacji” zostaje - ale do zaimplementowania z rygorem inflacyjnym.

Reszta bez zmian

Podstawowa waloryzacja emerytur i rent - podaje w komunikacie rząd - pozostaje bez zmian. To oznacza, że emeryci i renciści w marcu 2025 r. otrzymają “rutynową” podwyżkę, wynikającą z bieżącego poziomu inflacji.

Emerytura nie wystarczy. Policzono, ile Polacy powinni odłożyć na "spokojną" starość