Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:35

Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?

Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?
pixabay.com

Co to jest dział spadku?

Zgodnie z prawem, spadkobiercy otrzymują w spadku całą masę spadkową, a nie konkretnie wskazane składniki majątku spadkodawcy. Aby zlikwidować stan współwłasności masy spadkowej, należy przeprowadzić dział spadku, który będzie skutkował tym, że spadkobiercy staną się rzeczywistymi i wyłącznymi właścicielami poszczególnych składników majątku.

Dział spadku obejmuje wyłącznie aktywa, prawa oraz rzeczy, nie są natomiast dzielone długi spadkowe, których odpowiedzialność i spłatę reguluje Kodeks cywilny.

Czy dział spadku jest obowiązkowy?

Dział spadku nie jest obowiązkowy, jest jednak zalecane, aby dział taki przeprowadzić i aby zrobić to w możliwie jak najszybszym czasie od zakończenia formalności związanych ze stwierdzeniem dziedziczenia. Współwłasność spadku wiąże się bowiem z koniecznością uzgadniania między spadkobiercami wielu kwestii związanych np. ze sprzedażą elementu majątku, zarządzania nieruchomością, korzystania z danych składników majątku, takich jak samochód, itp.

Jak można dokonać działu spadku?

Wyróżnia się dwa sposoby działu spadku. Dział może nastąpić na mocy umowy między spadkobiercami lub na mocy orzeczenia sądu na żądanie jednego ze spadkobierców.

Umowa między spadkobiercami jest możliwa tylko w przypadku, w którym wszyscy spadkobiercy chcą podzielić spadek oraz są zgodni co do sposobu rozdzielenia poszczególnych składników majątku między siebie.

W przypadku, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii działu spadku, można przeprowadzić postępowanie spadkowe przed sądem. Innym przypadkiem, kiedy można udać się do sądu, jest chęć przeprowadzenia sprawy sądowej z powodu obniżenia kosztów, które wiążą się z działem spadku.

Dział spadku w sądzie

Aby przeprowadzić dział spadku w sądzie, należy złożyć i opłacić wniosek w tej sprawie do sądu właściwego ostatniemu miejscu zamieszkania spadkodawcy. Do wniosku należy dołączyć:

  • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia,

  • spis inwentarza lub majątek będący przedmiotem działu,

  • informację o tym, jakie testamenty spadkodawca sporządził, gdzie zostały złożone i gdzie się aktualnie znajdują,

  • w wypadku, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość – dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.

Sądowy dział spadku co do zasady obejmuje cały spadek. Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły – w przypadku ważnych powodów dział spadku może zostać ograniczony do części spadku. Ograniczenia takiego nie ma przy dziale umownym, który może objąć cały lub część spadku bez żadnego uzasadnienia.

Tagi: