Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Eksperci zabrali głos w sprawie ceny węgla: sytuacja zależy od cen światowych
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 12.06.2022 18:05

Eksperci zabrali głos w sprawie ceny węgla: sytuacja zależy od cen światowych

węgiel-kamienny-east-news
EAST NEWS

O cenach węgla w TVN24 w niedzielę dyskutowali Piotr Woźniak były minister gospodarki i były prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz prof. Krystyna Bobińska. Eksperci przypomnieli, że urzędowe wpłynięcie na cenę węgla jest bardzo trudne, bo wiele zależy od trendów na światowych rynkach.

Cena węgla notowanego w ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) w piątek osiągnęła poziom 400 dolarów za tonę. Mowa tutaj o węglu energetycznym używanym do ogrzewania, tłumaczył widzom Piotr Woźniak. Rząd twierdząc, że może zasadniczo wpłynąć na cenę węgla mija się więc z prawdą, stwierdził.

Cena węgla uzależniona od trendów światowych

Wysokie ceny węgla w całej Europie, z którymi mamy obecnie do czynienia są spowodowane tym, że właśnie teraz ludzie kompletują opał na zimę. Jeżeli cena w lipcu i sierpniu zacznie już spadać, to będzie to także związane z kontraktami przyszłościowymi, gdzie węgiel jest już sprzedawany w cenie 300 dolarów za tonę.

Prof. Krystyna Bobińska z Instytutu Sobieskiego podkreślała z kolei, że na świecie widać powrót do węgla, którego nikt wcześniej nie przewidział. Wiele państw powraca do używania węgla, w tym tak duże gospodarki jak Niemcy, Australia czy Chiny, co także napędza cenę surowca. Takie tendencje również skutkują podwyżkami cen węgla.

Prof. Bobińska zaleca większe wydobycie węgla

Profesor mówiła także, że dobrym pomysłem byłoby obecnie zwiększenie wydobycia węgla. Zadanie to byłoby jednak karkołomne w przypadku Polski. Podczas spotkania zarządu Polskiej Grupy Górniczej ze związkowcami, które odbyło się w ubiegłym tygodniu padło stwierdzenie, że PGG nie będzie w stanie zwiększać wolumenu produkcji, ponieważ stan techniczny maszyn na to nie pozwala.

Podjęcie decyzji o inwestycjach w zwiększanie wydobycia byłoby trudne również z tego powodu, że rząd od lat wkłada środki w wygaszanie kopalń i restrukturyzację górnictwa. Niemcy jednak decydują się właśnie na ponowny rozruch elektrowni węglowych, być może warto pójść ich śladem.

Rząd zajmie się tematem węgla we wtorek

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział już, że we wtorek odbędzie sie specjalne spotkanie Rady Ministrów, na którym ministrowie będą szukać rozwiązania dla wysokich cen węgla.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiadał, że węgiel powinien wrócić do cen sprzed podwyżek, czyli 800-1000 zł a tonę.

Tagi: węgiel